3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Egész napos jelentős mínusz után délutánra kicsit erősödni tudott a BUX index, mely végül 0,62 százalékkal zárt tegnapi értéke alatt.

Az amerikai piacok tegnapi zuhanása után ma egész nap komoly esésben volt a BUX index is, délután az Európai Központi Bank kamatdöntése után indult felfelé a mutató. A tengerentúlon a vártnál rosszabb munkanélküliségi statisztikák jelentek meg, az olaj ára viszont a várt kamatemelés hatására visszaesett.

A BUX végül 20 091 ponton fejezte be a kereskedést, ez 0,62 százalékkal marad el tegnapi értékétől. A napi részvényforgalom az elmúlt napok után ismét kimondottan magas volt, 19,1 milliárd értékben kereskedtek a papírokkal, ami az idei vergődéshez képest már jónak számít.

A vezető részvények szinte kivétel nélkül eséssel zárták a napot. Az OTP 1,11 százalékos esés után 6032 forintig esett, napközben áttörte a 6000 pontos támaszt. Ha ez tartósan elesik, a következő megálló 5800 pont körül lehet a papír számára. A Mol szintén jelentőset esett a nap első felében, majd délután a cég bejelentette: 883,36 forint osztalékot fizet részvényenként. A hírre már régóta vártak a részvényesek, ennek hatására kicsit meg is lódult az árfolyam. A nap végén 20 200 forintot értek az olajrészvények, de ez még mindig 0,49 százalékkal alacsonyabb a tegnapi árfolyamnál. A Magyar Telekom szinte egész nap esésben volt, maja végén a felhúzásnak köszönhetően 0,7 százalékot javított, így 724 forinton zárt.

A gyógyszerpapírok vegyesen teljesítettek ma: az Egis a végén a felhúzásnak köszönhetően 0,65 százalékot javított, a Richter viszont 0,86 százalékot veszített értékéből.

Az Európai Központi Bank ma a vártnak megfelelően 25 bázisponttal emelte az alapkamatot, mely ezt megelőzően több mint egy évig állt 4 százalékon. A szakemberek arra számítottak, hogy az emelés gyengíteni fogja a dollárt, ezért tovább emelkedhet az olaj ára. A döntés bejelentése után először drágult is a nyersanyag, majd visszaesésnek indult. A magyar tőzsdezárás után egy hordó olaj 37 centtel ért többet, mint tegnap, 143,94 dollárba került.

Délután munkanélküliségi adatok jelentek meg a tengerentúlon, melyek csalódást keltettek. A várt kismértékű csökkenéssel ellentétben júniusban maradt az 5,5 százalékos munkanélküliség az Egyesült Államokban, ráadásul a múlt héten frissen jelentkezett álláskeresők száma is a vártnál magasabb volt.

A vezető nyugat-európai indexek a délutáni kamatemelés után indultak felfelé. A magyar tőzsdezárás után a francia CAC 40 index 1,07 százalékos pluszban volt, az FTSE 0,24 százalékkal erősödött a nap második felére, míg a DAX 1,02 százalékot javított.

A legjelentősebb amerikai indexek szintén erősödéssel kezdték a mai kereskedést: a Dow Jones ipari index 0,73 százalékot javított az első néhány órában, a Standard & Poor's 0,27 százalékkal erősödött, míg a Nasdaq 0,05 százalékkal állt magasabban, mint tegnap.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!