3p

A nap első felében jórészt oldalazott a Budapesti Értéktőzsde BUX indexe, majd a délutáni erősödésnek köszönhetően több mint 2 százalékkal pénteki értéke felett zárt a mutató. Főleg a Mol és az OTP szárnyalt a nap második felében, ez kompenzálta a Richter visszaesését. A forint is belehúzott a nap második felére, délutánra ismét 285 alá esett az euró árfolyama.

Délelőtt még mínuszban is volt a BUX index, majd a nap második felében tapasztalt optimista hangulat felfelé húzta a részvényárfolyamokat. Végül a Mol és az OTP vezetésével közel 2 százalékot javított a pesti börze vezető mutatója, a bankrészvényeknek sikerült megint a 2300 forintos kulcsszint felett zárni.

11 927 pontig emelkedett a BUX index értéke a nap végére, ez 2,19 százalékkal volt magasabb, mint a múlt pénteki záráskor. A több mint 200 pontos emelkedés mellé kimondottan alacsony forgalom társult, a nap végére alig 12 milliárd forint cserélt gazdát a befektetők között a részvénypiacon.

A blue chipek közül a Mol és az OTP lódultak meg jelentősen a zárás előtti órákban, különösen a bankpapírok több mint 6 százalékos drágulása volt kimagasló. Így a nap végén 2376 forintot kellett adni a vállalat papírjaiért, ez 6,07 százalékos emelkedést jelentett egészen pontosan. A Mol 5,27 százalékkal lódult meg, a zárásig 9580 forintra kapaszkodtak fel az olajcég részvényei. 580 forintig emelkedett a Magyar Telekom ára, ez 1,22 százalékkal volt magasabb, mint a múlt hét végén.

Vegyesen szerepeltek a gyógyszerrészvények, főleg a Richter gyengülése árnyékolta be a hétfői kereskedést. A legnagyobb súlyú BUX-komponens végül 28 990 forintba került a nap végén, ami 2,06 százalékos visszaesést jelentett péntekhez képest. Az Egis 1,81 százalékot javított a hét első napján, 12 390 forintot adtak a papírokért délután.

A nap második felében a forint is kicsit feléledt, a korábbi 288 körüli szintről hirtelen 285-ig esett le az euró jegyzése. Ebben közrejátszhatott az is, hogy Gyurcsány Ferenc délután az adó- és járulékcsökkentés szükségességéről beszélt, illetve hazánk 440 millió eurós hitelszerződést írt alá az Európai Befektetési Bankkal. A tőzsde zárása után nem sokkal 284,13 forintba került egy euró, míg a dollár árfolyama 216,25 forint volt. Jó hír a devizahiteleseknek, hogy a svájci frankkal szemben is erősödött a magyar deviza, délután 188,55 forintba került egy frank.

Amerikában a vártnál lényegesen jobb ingatlanpiaci adat jelent meg, ami a nemzetközi színtérre is pozitív hangulatot hozott. Decemberben a folyamatban lévő lakásértékesítések száma a novemberi 4,45 millióról 4,74 millióra emelkedett, miközben az elemzők további visszaesést vártak az előző havi 8,9 százalékos csökkenés után. A tengerentúli befektetők a héten elsősorban a vállalati gyorsjelentésekre figyelnek, de nem szabad megfeledkezni a szerdai Fed-kamatdöntésről és a pénteken megjelenő GDP-adatokról sem.


A fentiek miatt a nemzetközi tőzsdéken is optimista volt a hangulat hétfőn délután. Nyugat-Európában a londoni FTSE index 3,54 százalékot javított a nap második felére, míg a frankfurti DAX 3,93 százalékkal ugrott meg. A Wall Streeten is jelentős javulással indítottak az árfolyamok: az első néhány óra után a Dow 1,5 százalékos pluszban volt, a S&P pedig 2 százalékkal állt pénteki értéke felett.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!