3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Hullámzó napot zárt a BUX index, mely a reggeli jelentős erősödés után napközben kisebb-nagyobb mínuszban volt, majd a végén 0,33 százalékkal tegnapi értéke felett zárt.

Alacsony forgalom mellett kismértékben erősödni tudott ma a BUX index, mely főleg az OTP délutáni drágulásának köszönhette pozitív teljesítményét. A délután közölt amerikai makroadatok felemásra sikerültek, a magyar bankpapírok jórészt az optimista nemzetközi hangulat miatt drágultak.

A BUX végül 20 350 ponton zárta a mai kereskedést, ami 0,33 százalékos emelkedés tegnaphoz képest. A vezető részvények vegyesen szerepeltek, a forgalom viszont alacsony volt a részvényszekcióban, alig érte el a 10 milliárd forintot. 6335 forintig kapaszkodott délutánra az OTP, ez 1,36 százalékkal magasabb tegnapi árfolyamánál. A Mol 18 505 forintos ára 0,05 százalékos emelkedést mutatott tegnaphoz képest. 0,26 százalékot javított a végére a Magyar Telekom, mely így 769 forintot ért.

Gyengén szerepeltek ma a gyógyszergyártók : az Egis 0,83 százalékos eséssel megúszta a mai napot, a Richter pedig 0,82 százalékot veszített értékéből.

Délután jelentek meg a múlt havi inflációs- és ipari termelés adatok Amerikában, a számok felemásra sikerültek. Az infláció 5 százalékra gyorsult, havi szinten pedig 1,1 százalékos volt a pénzromlás. Az elmúlt 26 évben mindössze egyszer fordult elő, hogy ennél nagyobb mértékben emelkedjenek a fogyasztói árak egy hónap alatt: 2005-ben a Katrina hurrikán pusztítása után 1,3 százalék volt a drágulás.

A mostani vártnál magasabb inflációs adat továbbra is a tartósan magas élelmiszer- és energiaárak számlájára írható, a maginfláció csak kismértékben lett magasabb az előrejelzésnél.

Kellemes meglepetést okozott viszont az amerikai ipar: a várt stagnálás helyett a múlt hónapban 0,5 százalékkal bővült az ipar termelése a májusi 0,2 százalékos visszaesés után.

Az olaj ára hullámzóan alakult ma, a nap első felében több mint 2 dollárral esett a nyersanyag árfolyama a tegnapi zuhanás után, majd a makroadatok hatására ismét drágulni kezdett az olaj. A magyar tőzsdezárás után 137,50 dollárba került egy hordó olaj, ami 1,24 dollárral alacsonyabb a tegnapi árnál.

A vezető nyugat-európai indexek napközben jórészt tegnapi értékük alatt voltak, majd a délutáni híreknek köszönhetően erősödni kezdtek. A magyar tőzsde zárásakor a francia CAC 40 index 0,98 százalékkal álltt tegnapi értéke felett, a DAX 0,4 százalékos pluszban volt, a londoni FTSE viszont 1,25 százalékkal gyengült délutánra.

Az amerikai részvényindexek a kezdeti hullámzás után felfelé indultak meg, az első néhány óra után a Dow Jones ipari index 1 százalékos pluszban volt, a Standard & Poor's 0,95 százalékot javított, míg a Nasdaq 1,11 százalékkal állt tegnapi értéke felett.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!