Tegnap újabb negatív hírek érkeztek az amerikai pénzügyi piacról, ráadásul az olaj ára is emelkedett a tengerentúlon. Ezeknek köszönhetően várható volt, hogy ma inkább negatív hangulat fog uralkodni a BÉT-en, ráadásul az európai indexek is jókora esést produkáltak ma. A befektetők egy része már a csütörtöki EKB-kamatdöntésre koncentrál, a várakozások szerint a jegybank 25 bázisponttal emelni fogja a kamatot az inflációs nyomás miatt.
A BUX végül 20 111 ponton zárta a mai kereskedést, ami 1,35 százalékkal marad el az index tegnapi értékétől. A forgalom viszont kifejezetten magas volt az elmúlt hetek szenvedése után, 26,6 milliárd forint értékben cseréltek gazdát a papírok. A vezető részvények közül a Mol sokáig tartotta magát, de a végére az olajpapírok 0,42 százalékos mínuszba estek át, így 20 060 forintot értek. Az OTP viszont 2,52 százalékot bukott, 6101 forintot adtak érte a nap végén. A magyar bankpapírok annak is köszönhették esésüket, hogy tegnap újabb kiábrándító hírek jelentek meg a tengerentúli pénzügyi szektorról. 2,06 százalékkal zuhant vissza a Magyar Telekom, mely így 714 forinton állt meg.
A gyógyszerrészvények sem tudtak ma jelentősen erősödni: az Egis 1,32 százalékot veszített tegnapi értékéből, a Richter viszont minimális mértékbendrágulni tudott.
Jelentős makroadatok nem jelentek ma meg, mindössze az európai munkanélküliségi statisztikák és az ISM feldolgozóipari BMI érdemelt némi figyelmet. A német munkanélküliség a múlt hónapban 7,8 százalékra csökkent a májusi 7,9 százalékról, az eurozónában viszont maradt a 7,2 százalékos adat. Amerikában délután jelent meg az ISM feldolgozóipari beszerzési menedzserindex, mely a vártnál kedvezőbben alakult. A májusi 49,6 pont után az elemzők arra vártak, hogy 49 pontig esik vissza a mutató, ezzel szemben 50,2 pontra emelkedett. 50 pont felett már pozitív kilátásokat tartalmaz az index.
Az olaj ára ma tovább emelkedett, miután a hírek szerint egyre biztosabb, hogy Izrael rövidesen megtámadja Iránt, az iráni válaszcsapás pedig amerikai érdekeltségeket is érinthet. A kibontakozó konfliktus miatt ma 2,42 dollárral emelkedett az olajár, délután 142,42 dollárba került egy hordó nyersanyag.
A vezető nyugat-európai indexek a délután megjelent kedvező amerikai makroadat hatására indultak felfelé a korábbi jelentős mínuszokból. A magyar tőzsdezárás után a francia CAC 40 index 1,85 százalékkal állt tegnapi értéke alatt, az FTSE 2,12 százalékos mínuszban volt, míg a DAX 1,39 százalékkal gyengült a nap második felére.
A Wall Street legjelentősebb indexei is komoly eséssel nyitottak, majd a délután négykor közölt makroadat hatására indultak felfelé. A Dow Jones indexmár kismértékű pluszban volt az első néhány óra után, a Standard & Poor's 0,29 százalékkal esett vissza, míg a Nasdaq minimális veszteséget könyvelhetett el.