Dióhéjban:
- az állam garantálja a hiteleket,
- az állam 1 milliárd dollárért preferred shares-t vesz
- az állam olcsó hitelt nyújt nekik és kb a következő években 100-200 milliárd értékben nyom bele pénzt.
Hát a részvényesek nem sokat látnak majd ebből. A Citibank szerint 30centet érnek a részvények - ami inkább egy jelképes call-nak számít.
A legfontosabb kérdés ezek után az, hogy melyek ennek a döntésnek a várható konzekvenciái.
1.) Olcsóbb jelzálog Mr és Mrs Sixpacknek. Ez igen fontos, és a pszichológiai mondandóján túl talán ez az egyik legfontosabb eredmény. Hiszen ezzel sok ezer és tízezer amerikai fog megmenekülni attól, hogy ne tudja fizetni a jelzáloghitelét. Ezek után a jelzáloghitelezés struktúrája is vélhetően át fog alakulni, és egy sokkal inkább német "Pfandbrief" piachoz hasonlatos lesz majd a jövőben, melyhez nem kellenek a csődbe mentekhez hasonló behemótok.
2.) Ezt a "bail-out"-ot valamiből finanszírozni kell: újabb kötvénykibocsátások. Ez vélhetőleg ahhoz vezet majd, hogy az USA hozamok valamelyest megemelkednek, hiszen több száz milliárd új kötvény jöhet a piacra. Amúgy ezt az amerikaiak egy kicsit meg is lovagolhatják, és úgy is "eladhatják" a nagy népnek, mint a második világháborús háborús kötvényeket... .
3.) Sok banknak le kell majd írnia a Freddie és Fannie elsőbbségi részvényeik (preferred shares) állományát zéróra, ami újabb ca. 30 milliárdos tétel. Figyeljük a negyedéves adatokat. Ezzel akár pár kisebb USA bank ismét csődbe mehet... . (SOV-nak például igen sok van belőle...).
3.) Részvénypiacok: kérdés, hogy nem túl későn jött-e ez a megoldás? A nemzetközi gazdaság elkezdett lassulni igen erősen (ha megnézzük a kínai és a fejlődő piaci adatokat), már az acéltermékek árát CSÖKKENTIK a cégek és a bankok még mindig tele vannak sok más toxikus termékkel. A bankok hitelezése jelentősen lelassult, sok cég kénytelen kötvénykibocsátás révén pénzt felvenni, mely majd lenyomja a profitjukat - de erről már írtunk. A BMW például épp most próbál 1 éves 100 milliós kötvényt kibocsátani. Ez normális esetben egy bankhitel, nem túl hosszú, de mégsem. 2 éves karrierem alatt, még nem láttam ilyet. Ekkora a DUGÓ a pénzügyi rendszerben, így ünnepeljünk. Erre a hírre ma adni kéne a piacot - jó kis shortlási belépő lehet... . (nem felhívás a keringőre)
Véleményem szerint ez egy fontos lépés volt, de nem lesz elég ahhoz, hogy megállítsa a világgazdaság 1-2 évig eltartó lelassulását. Mindaddig, amíg a bankrendszer nem jön rendbe, addig ne is várjunk csodákat.