3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Az olajár újabb komoly esése ellenére gyengültek tegnap a vezető részvényindexek Amerikában, a Dow Jones 0,37 százalékos mínuszban zárt.

Jórészt az inflációs félelmek uralták tegnap az amerikai tőzsdéket, ezen az olajár újabb csökkenése sem tudott segíteni. A nyersanyag napközben benézett a 120 dolláros határ alá is, végül 121,41 dolláron zárt. Ennek megfelelően főleg az olajcégek szerepeltek rosszul.

A Dow Jones ipari index 11 284 ponton zárt, ez 0,37 százalékkal volt alacsonyabb a pénteki értékénél. A nap első felében komolyabb esést is produkált a mutató, majd az olajár zuhanása miatt kissé visszakapaszkodott. A Standard & Poor's 0,9 százalékot bukott a nap végére, a Nasdaq pedig 1,1 százalékkal gyengült péntekhez képest.

Az olajár 3,69 dolláros csökkenés után 121,41 dolláron zárta a napot annak ellenére, hogy a kereskedés első felében a hurrikánveszély miatt még emelkedett az ár. Az Eduárd hurrikán miatt valószínűleg a Mexikói-öböl fúrótornyainak harmadát le kell majd állítani - figyelmeztettek a szakemberek. Ennek ellenére napközben több mint 4 dollárral csökkent az olaj ára, a 120 dolláros szint alá is csökkent rövid időre. Az elmúlt két és fél hétben már 17,6 százalékkal lett olcsóbb az olaj. Legutóbb május elején volt olyan olcsó egy hordó olaj, mint tegnap.

Tegnap fontos inflációs adatok is megjelentek a tengerentúlon: a lakossági kiadások júniusi értékét 0,8 százalékra módosították, ami 1981 februárja óta a legmagasabb érték. A magasabb kiadások a tartósan magas olajárnak voltak köszönhetők, júliusban az első adatok szerint 0,6 százalékkal emelkedtek a lakossági kiadások.

Szintén tegnap közölték, hogy a feldolgozóipari megrendelések 1,7 százalékkal ugrottak meg júniusban, ez az elmúlt hat hónap legnagyobb mértékű emelkedése. A szakemberek szerint ez elsősorban a magas üzemanyagáraknak és a jelentős állami hadiipari megrendeléseknek köszönhető.

A piac jórészt már a mai Fed-kamatdöntésre koncentrál, a jegybank magyar idő szerint este negyed kilenckor közli augusztusi kamatdöntésének eredményét. Az elemzők többsége arra számít, hogy a Fed szintetn tartja a jelenlegi 2 százalékos alapkamatot.

Az olajár esése miatt főleg az energia szektor lett tegnap a nap vesztese: az Exxon Mobil árfolyama 3,91 százalékkal csökkent, a Chevron pedig 1,79 százalékot bukott a nap végére.

Az ázsiai indexek többsége eséssel reagált az Amerikából érkező negatív hírekre: a japán Nikkei 225 index 0,14 százalékot veszített értékéből, a hongkoni Hang Seng 3,04 százalékkal zuhant vissza, míg a Shangai Composite 1,14 százalékot bukott.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!