A Fannie Mae és a Freddie Mac válságáról hónapok óta lehetett hallani, korábban a kormány már felhatalmazást adott a pénzügyminiszternek, hogy beavatkozzon, ha szükséges. A konkrét lépések ideje most jött el: a mintegy 12 ezer milliárd dolláros amerikai jelzáloghitel-állomány felét kezelő cégeket a kormány felügyelete alá helyezték. Bush elnök és a két nagy párt elnökjelöltje is megszólalt az ügyben, szükséges és helyes döntésről beszéltek - idézi az MTI összefoglalója.
Az állami irányítást elsősorban azzal magyarázta Henry Paulson pénzügyminiszter, hogy a gazdaság és a piacok nem tudnak magukhoz térni addig, amíg a lakáspiaci korrekció nem következik be, szerinte a Fannie és a Freddie döntő szerepet játszhat abban, hogy az amerikai gazdaság túljusson a hitelválság nehezén.
Bush elnök elmondta: azért döntöttek úgy, hogy állami irányítás alá veszik a két céget, mert a jelzáloghitelezők működésében mutatkozó zavarok "elfogadhatatlan kockázatokat" jelentettek a gazdaságra nézve. Az elnök szerint a két vállalat így nem tudta volna folytatni tevékenységét, ezért helyre kell állítani stabilitásukat és meg kell reformálni üzleti gyakorlatukat.
John McCain republikánus elnökjelölt a kormány döntését helyesnek minősítette, ugyanakkor szerinte hosszabb távon a privatizáció lehet a megoldás. A hitelpiacok stabilizálása után le kell csökkenteni a két cég portfólióját olyan méretűre, amikor már nem jelentenek veszélyt, majd privatizálva le kell vágni őket az adófizetők köldökzsinórjáró - mondta el McCain.
Barack Obama demokrata jelölt szerint szükség volt a lépésre annak érdekében, hogy a még mélyebb válságot elkerüljék. Mint hangsúlyozta, a két céget azért kell kisegíteni, hogy megerősödjön a gazdaság és könnyítsenek a bajba jutott háztulajdonosoknak, nem pedig azért, hogy megfeleljenek a lobbisták és érdekcsoportok szeszélyeinek.
A jelzálogpiaci hiteleket felvásárló, garantáló és azokat kötvényekké átfordító két magánhitelező állami megsegítéséről napok óta tárgyalások folytak. Washington néhány hete már kísérletet tett az átvételre, hogy megőrizzék a bajba jutott Fannie és Freddie működőképességét a mélyülő ingatlanpiaci válság közepette.
Ben Bernanke Fed-elnök is támogatásáról biztosította a kormányt. "Ezek a szükséges lépések hozzájárulnak az amerikai ingatlanpiac megerősödéséhez, és elősegítik a stabilitást pénzpiacainkon" - közölte. Elemzők szerint az Egyesült Államokat sújtó ingatlanpiaci válságból - amely a legmélyebb a nagy gazdasági világválság óta - nehéz lenne a kilábalás a Fannie Mae és Freddie Mac stabilizálása nélkül.
A két cég részvényeinek árfolyama több mint 90 százalékkal esett az elmúlt egy évben, együttesen 15 milliárd dollár volt a veszteségük. Paulson szerint bármelyikük összeomlása "hatalmas zavarokat idézne elő a pénzpiacokon" az Egyesült Államokban és külföldön egyaránt.
A washingtoni pénzügyminisztérium első lépcsőben egy hónapon belül 5 milliárd dollár értékben vásárol jelzáloghitellel támogatott kötvényeket a Fannie Mae és a Freddie Mac cégtől. A kincstár a két intézetnél azonnal egymilliárd dollárért vásárol elsőbbségi részvénycsomagot, a későbbiekben pedig mindegyik céget 100 milliárd dollárig terjedő tőkeinjekcióval segítheti.