3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az amerikai kormány átveszi a két legnagyobb jelzáloghitelező, a Fannie Mae és a Freddie Mac irányítását - jelentette be vasárnap Henry Paulson amerikai pénzügyminiszter.

A Fannie Mae és a Freddie Mac válságáról hónapok óta lehetett hallani, korábban a kormány már felhatalmazást adott a pénzügyminiszternek, hogy beavatkozzon, ha szükséges. A konkrét lépések ideje most jött el: a mintegy 12 ezer milliárd dolláros amerikai jelzáloghitel-állomány felét kezelő cégeket a kormány felügyelete alá helyezték. Bush elnök és a két nagy párt elnökjelöltje is megszólalt az ügyben, szükséges és helyes döntésről beszéltek - idézi az MTI összefoglalója.

Az állami irányítást elsősorban azzal magyarázta Henry Paulson pénzügyminiszter, hogy a gazdaság és a piacok nem tudnak magukhoz térni addig, amíg a lakáspiaci korrekció nem következik be, szerinte a Fannie és a Freddie döntő szerepet játszhat abban, hogy az amerikai gazdaság túljusson a hitelválság nehezén.

Bush elnök elmondta: azért döntöttek úgy, hogy állami irányítás alá veszik a két céget, mert a jelzáloghitelezők működésében mutatkozó zavarok "elfogadhatatlan kockázatokat" jelentettek a gazdaságra nézve. Az elnök szerint a két vállalat így nem tudta volna folytatni tevékenységét, ezért helyre kell állítani stabilitásukat és meg kell reformálni üzleti gyakorlatukat.

John McCain republikánus elnökjelölt a kormány döntését helyesnek minősítette, ugyanakkor szerinte hosszabb távon a privatizáció lehet a megoldás. A hitelpiacok stabilizálása után le kell csökkenteni a két cég portfólióját olyan méretűre, amikor már nem jelentenek veszélyt, majd privatizálva le kell vágni őket az adófizetők köldökzsinórjáró - mondta el McCain.

Barack Obama demokrata jelölt szerint szükség volt a lépésre annak érdekében, hogy a még mélyebb válságot elkerüljék. Mint hangsúlyozta, a két céget azért kell kisegíteni, hogy megerősödjön a gazdaság és könnyítsenek a bajba jutott háztulajdonosoknak, nem pedig azért, hogy megfeleljenek a lobbisták és érdekcsoportok szeszélyeinek.

A jelzálogpiaci hiteleket felvásárló, garantáló és azokat kötvényekké átfordító két magánhitelező állami megsegítéséről napok óta tárgyalások folytak. Washington néhány hete már kísérletet tett az átvételre, hogy megőrizzék a bajba jutott Fannie és Freddie működőképességét a mélyülő ingatlanpiaci válság közepette.

Ben Bernanke Fed-elnök is támogatásáról biztosította a kormányt. "Ezek a szükséges lépések hozzájárulnak az amerikai ingatlanpiac megerősödéséhez, és elősegítik a stabilitást pénzpiacainkon" - közölte. Elemzők szerint az Egyesült Államokat sújtó ingatlanpiaci válságból - amely a legmélyebb a nagy gazdasági világválság óta - nehéz lenne a kilábalás a Fannie Mae és Freddie Mac stabilizálása nélkül.

A két cég részvényeinek árfolyama több mint 90 százalékkal esett az elmúlt egy évben, együttesen 15 milliárd dollár volt a veszteségük. Paulson szerint bármelyikük összeomlása "hatalmas zavarokat idézne elő a pénzpiacokon" az Egyesült Államokban és külföldön egyaránt.

A washingtoni pénzügyminisztérium első lépcsőben egy hónapon belül 5 milliárd dollár értékben vásárol jelzáloghitellel támogatott kötvényeket a Fannie Mae és a Freddie Mac cégtől. A kincstár a két intézetnél azonnal egymilliárd dollárért vásárol elsőbbségi részvénycsomagot, a későbbiekben pedig mindegyik céget 100 milliárd dollárig terjedő tőkeinjekcióval segítheti.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!