Az origo.hu szerint a kérelemre azért került sor, mert szeptember 25-én Hernádi nem jelent meg a rendőrségi kihallgatáson.
Hernádit már régóta szeretné kihallgatni a horvát bűnügyi hatóság, mivel azzal gyanúsítják, 10 millió euró összegben lefizette Ivo Sanadert annak érdekében, hogy a Mol át tudja venni az irányítást az INA felett.
Az információkat később az MTI is megerősítette, azt írják, hogy egy zágrábi bíróság távollétében elrendelte az elnök-vezérigazgató vizsgálati fogságba vételét. A bíróság honlapján közzétett közlemény szerint a szervezett bűnözés elleni fellépést irányító horvát ügyészség (USKOK) javaslatára rendelték el az őrizetbe vételt, szökés veszélye miatt.
A hvg.hu szerint a nemzetközi jogászok sem értenek egyet abban, hogy ki kell-e adnia Magyarországnak Hernádi Zsoltot, vagy sem. Egyelőre európai elfogatóparancs nem érkezett, így a rendőrségnek nincs dolga még a kiadatással.
A Mol-csoport jogi igazgatója, Kara Pál a lépést fenyegetésként értékeli a Mol és a cég elnöke ellen. Az MTI-hez pénteken eljuttatott közleményében megdöbbenésének adott hangot amiatt, hogy a sajtó útján értesült arról: a zágrábi megyei bíróság Horvátországra vonatkozóan elrendelte Hernádi Zsolt elnök-vezérigazgató előzetes letartóztatását.
"Nincs tudomásom arról, hogy a Mol-csoport elnök-vezérigazgatója bármely horvát szervtől vagy hivataltól megkeresést kapott volna az ügyben történő kihallgatásra" - írta a jogi igazgató.
Kara egyébként teljességgel érthetetlennek nevezte a bíróság indoklását, miszerint Hernádi Zsolt többszöri kérésre sem működött együtt a horvát hatóságokkal, ezért fennállna a szökés veszélye. Véleménye szerint "az indokolás nem felel meg sem a horvát, sem az európai jogi normáknak, és józan ésszel fel nem fogható logikai következtéseket tartalmaz".
A jogi szakértő szerint az egyedüli, jogi értelemben is releváns ügyirat a kérdésben a magyar hatóságok nyomozást lezáró határozata. Emlékeztet, hogy a magyar ügyészség által lefolytatott magyarországi nyomozás során Hernádi Zsolt teljes mértékben együttműködött a magyar hatóságokkal és részletes tanúvallomást tett. A nyomozást a magyar ügyészség 2012 januárjában bűncselekmény hiányában lezárta, azzal, hogy sem a Molhoz, sem annak vezetőihez bűncselekmény nem köthető - írta.
A hír megjelenését követően a Mol hirtelen egy százalék felett zuhant, letörve a 16 ezres támaszát.
mfor.hu