3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

"Valószínűleg továbbra is az Egyesült Államok marad a világ vezető gazdasági hatalma, az arányok viszont megváltozhatnak, Európa és Kína várhatóan nagyobb beleszólást kap majd" - hangzott el a Magyar Közgazdász Társaság által rendezett hétfői panelbeszélgetésen.

Ez a mostani válság sokban különbözik az eddigiektől, de egyszer ennek is vége lesz, a világ vezető hatalmai pedig már a jövőn gondolkoznak. "Az eddig előtérbe került keynesi rendszer várhatóan megváltozik majd, a rendszer teljes újragondolása következhet a válság hatására" - mondta el "Az ingatlanpiaci buboréktól a globális válságig" című panelbeszélgetésen Patai Mihály, az UniCredit hazai elnök-vezérigazgatója.

"A pénzügyi rendszerben jelenleg a legnagyobb fegyver azok kezében van, akik nem vettek részt a rendszer kialakításában" - utalt Kína növekvő súlyára Patai Mihály. Szerinte az Egyesült Államok marad a világ vezető hatalma, ugyanakkor Európa és Kína befolyása egyre nagyobb lesz a jövőben.

Bűnös-e a pénzügyi szektor?

A fenti kérdést tette fel Farkas István, a PSZÁF elnöke, aki rögtön meg is válaszolta: szerinte a pénzügyi szektor csak annyiban hibás, hogy hagyja, hogy a buborékok kialakuljanak, növekedjenek. Farkas szerint a válságok három típusának kombinációját láthatjuk most: az eszköztípusú válságok (pl. az ingatlanválság), a likviditási válságok és a bizalmi válságok együttesének vagyunk szemtanúi.

Frakas István szerint a jelenlegi helyzet nem oldható meg azzal, ha öntik a pénzt a piacra. "Ideig-óráig működőképessé lehet tenni ezzel a rendszert, de magát a problémát nem oldja meg" - mondta el Farkas István. Szerinte a legjobb megoldás az infrastruktúra helyreállítása lenne.

"Első alkalommal indult a válság a világ legfejlettebb országából, ezért várhatóan sokkal nagyobb világgazdasági következményei lesznek, mint az eddigieknek" - vélekedik Inotai András, a Magyar Tudományos Akadémia Világgazdasági Kutatóintézetének igazgatója. Szerinte további különbség az eddigiekhez képest, hogy a mostani válság nem járt devizaleértékelődéssel, sőt a dollár még erősödött is az utóbbi időszakban.

Rá vagyunk utalva a külföldi tőkére

"A közép-kelet-európai országok legnagyobb problémája, hogy túlságosan rá vannak utalva a külső finanszírozásra. Gyors növekedés esetében ez még tolerálható volt, de az utóbbi években a gazdaságok lassulása miatt megnőttek a problémák" - mondta el Bartha Attila, a Kopint-Tárki kutatási igazgatója. Szerinte a fenti probléma miatt előtérbe kerül a sebezhetőség minimálisra csökkentése hazánk esetében is.

Bartha szerint elsősorban az állam tehet arról, hogy csökkenjen a sebezhetőség, hiszen a vállalkozások és a lakosság külső finanszírozási igénye mindig magas lesz. A kormányoknak szigorú államháztartási politikát kell folytatniuk, nem elég a hiány csökkentése, hanem jelentős többletet kell felhalmozni.


Bartha Attila szerint a monetáris politikának csökkentenie kell a devizaárfolyamok volatilitását, ezért kerülhet előtérbe hazánk euroövezeti csatlakozása. "Magyarország minden kritérium szerint különösen sebezhetőnek tűnik" - tette hozzá a Tárki szakembere.

Készüljünk a legrosszabbra?

"A magyar gazdasággal kapcsolatos prognózisok napról napra pesszimistábbak, jelenleg a konszenzus szerint a többség már 1 százalék feletti csökkenést vár 2009-ben" - mondta el Bartha Attila. A Kopint-Tárki kutatási vezetője szerint ez a jövő év egészére rányomja bélyegét, majd talán 2010-től jhet egy kis fellendülés, de ez egyelőre csak remény.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!