Az alapvetően neutrális hazai hangulatot ismét a tengerentúli hírek kavarták fel. A napközben csendes kereskedést előbb a Citibank háza tájáról érkező hírek, majd a tengerentúli GDP adatok zavarták össze.
A reggeli kereskedésben még némi pluszt is láthatott a nagyérdemű, a tőzsde azonban a délutáni órákra komoly esésre váltott. Ez nem elsősorban a hazai fejlemények miatt történt, sokkal inkább a nemzetközi hangulat játszott ebben szerepet.
Ami a magyar híreket illeti, reggel publikálta negyedéves eredményeit a Mol, mely szerint az év végén már komoly nehézségekkel kellett a társaságnak szembenéznie. Az utolsó három hónap vesztesége pedig lehúzta az egész éves eredményeket is, a nyereség 45 százalékkal csökkent egy év alatt. Pozitív volt ugyanakkor, hogy európai szervezetek 25 milliárd eurós segítséget helyeztek kilátásba a régió számára. Amennyiben ez megvalósul, az OTP számára ha csodát nem is, de kis segítséget mindenképpen jelenthet.
Délután azonban jött a fekete leves. Előbb a Citibank kapcsán tették közzé, hogy a társaság 27,5 milliárd dollár értékben befektetőinek (köztük a most 8 százalékot birtokló kormányzatnak) elsőbbségi részvényeit törzsrészvénnyé alakítja át 32 százalékos konverziós felárral, és a törzsrészvényekből ad át az amerikai kormánynak. Mindezek következtében az amerikai pénzügyminisztérium 36 százalékra növeli részesedését a bankcsoportban.
A hírt az alapvetően piaci logika szerint működő amerikai gazdasági szereplők nehezen emésztették meg, amit jelez, hogy már az úgynevezett előkereskedésben (pre-trading) is csúnyán állt a Citi papírja, majd a tőzsdenyitás után közel 30 százalékot veszített egyre kisebb értéket megtestesítő kurzusából.
Nem tett jót az sem a befektetői hangulatnak, hogy kiderült, az amerikai gazdaság az utolsó negyedévben elképesztő, 6,2 százalékos visszaesést produkált. Mindezek mellett apró gyógyír volt, hogy a Michigan Fogyasztói Bizalmi index a vártnál kicsit jobb lett.
A forgalom az immár szokásosnak mondható 14 milliárd forint körül alakult. A BUX a zárásra 199 pontot veszített, 10190-en fejezte be a hetet.
A nagyok közül a fő vesztes egyértelműen a Mol lett, mely 570 forintot esett, így a hetet 8900 forinton zárta. Némileg csökkent a Magyar Telekom is, a papír a csütörtöki záróhoz képest 7forinttal lett olcsóbb, 547 forinton zárt.
Erősödött ugyanakkor a Richter és az OTP, igaz előbbi csak minimális mértékben. A Richterre 24505-ön született az utolsó kötés, ez 5 forintos növekedés. Az OTP némileg jobban, 30 forinttal lett magasabb, ami a bank esetében közel két százalékos emelkedés.