3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A 2012-ben a magas nyersolaj árak, valamint a feltörekvő országok részvénypiacába visszaáramló tőke igen kedvező befektetési lehetőségeket teremtett. Ez különösen érinti az átfogó gazdasági reformokat bevezető orosz piacot, ahol az olajipari cégek részvényeit még alulértékeli a piac, azonban ez várhatóan hamarosan megváltozik. – véli Halas Zoltán, az OTP Alapkezelő részvényelemzője.

Az Oroszországban tavaly bevezetett olajpiaci adózási reformnak valószínűleg a legnagyobb nyertesei az orosz OFS (Oilfield Services – Olajipari szolgáltató) cégek lesznek, állítja az OTP alapkezelő szamértője.

Az ország olajipari stratégiája az elmúlt két évtizedben a már meglévő mezők termelésének a szinten tartásában merült ki, mivel a zöldmezős beruházások a nem megfelelően ösztönző adórendszer miatt egyszerűen nem tudták kitermelni a tőke költségét. A tavaly bevezetett új kitermelést ösztönző adózási rendszer ennek a folyamatnak a megfordítását volt hivatott segíteni, hiszen a stagnáló, enyhén csökkenő olajkitermelés már zavarta a Kreml-t is, ugyanis a folyamatosan növekvő költségvetési kiadások stagnáló kitermelés mellett csak egyre magasabb olajár mellett váltak finanszírozhatóvá.

Az új rendszer eredményeképpen, illetve a magasan stabilizálódott olajár (100$ fölött) következtében az orosz olajipari óriások többszörösére tervezik növelni az kitermelési beruházásaikat és a korábban stagnáló középtávú termelési terveiket egyszámjegyű növekedésre változtatták.

2012-ben a legnagyobb nyolc orosz olajipari vállalat várhatóan 30 százalékkal növeli a kitermelési beruházásait, ami nagyságrendileg 32,5 milliárd dollárnak felel meg. Az elemzői becslések szerint a kereslet az olajfúrási szolgáltatások iránt évi 7-10 százalékkal növekedhet a következő 10 évben. Mindeközben az orosz OFS piacot a kínálati oldal szűkössége is jellemzi, az elöregedő géppark és az egyre kifinomultabbá váló fúrási technikák következtében. Így a szolgáltató cégek alkupozíciója folyamatosan erősödik. Ez várhatóan az OFS cégek profitrátájára is pozitív hatást fog gyakorolni, aminek köszönhetően a részvények értékét mutató EPS soron 15-70 százalékos növekedést várnak az elemzők.  Ezek a cégek jellemzően a londoni tőzsde nemzetközi szekciójába vannak bevezetve (de találunk közöttük Frankfurtban kereskedett papírokat is), a külföldi részvénypiacra nem merészkedő kisbefektetőknek pedig elsősorban az orosz régióba fektető részvényalapokon keresztül juthatnak hozzá ehhez a kitettséghez. A legjelentősebbek az Eurasia Drilling Company, a C.A.T Oil és az Integra, véli Halas Zoltán, az OTP Alapkezelő részvényelemzője.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!