3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A 2011-es magyar adósságstruktúra terveinek részletezése, valamint a japán jegybank intervenciója miatt kialakult pozitív hangulatban erősödik a magyar fizetőeszköz a devizapiacon, írják a Commerzbank elemzői napi kommentárjukban.

EUR/HUF (280,50 – 283,00): Bő 3 hét elteltével ma reggel újra 281 alatti árfolyamokkal találkozhatunk. Kedden késő délelőtt, a rossz ZEW hangulatindex hatására nem úgy tűnt, hogy a nap végére egy százalékot erősödünk, de aztán mégis így lett. A jó amerikai kiskereskedelmi adatok megtették hatásukat. A cseh korona az euróval szemben 22 hónapos csúcsot döntött, a zloty is szépen erősödött. A legtöbbet a román lej árfolyama javult, de itt valószínűleg egy kisebb intervenció is közre játszhatott az erősödésben. A kereskedők azzal magyarázták a Román Jegybank vélt beavatkozását, hogy a román infláció fokozottan megugrana az ÁFA júliusi emelése miatt tartósan gyenge lej mellett. A nap végére aztán a 2011-es magyar adósságstruktúra terveinek részletezése hozta meg a 281-es forintot. A jövőre lejáró devizaadósságainkat az ÁKK igyekszik hosszú távra finanszírozni, az új kibocsátások pedig már kizárólag forint alapúak lennének. Az ország nettó finanszírozási igénye az idei 1030 milliárd forintról jövőre 850-re csökkenne, miközben a kormány tartja a vállalt 3 százalékos hiánytervet.

USD/JPY (84,70 – 86,00): Japánban az intervenció nem csak találgatás, vagy sejtés, hanem bejelentett tény. 2004 óta először újra mesterséges beavatkozást hajtott végre a Japán Nemzeti Bank, melynek hatására a szigetország fizetőeszköze a dollárral szemben 83,00-ról 85,00-re ugrott. Hazai idő szerint hajnali 3:30- kor jelentették be az intervenciót, melynek közvetlen okaként a miniszterelnök a dollárerősödés lendületének megtörését jelölte meg. A probléma gyökere mélyebben keresendő. A japán gazdaság rakétasebességgel fejlődött 80-as 90-es években. A termelékenység és a GDP olyan magas bázisra került, melyről növekedést jelenleg nehezen tud a gazdaság felmutatni. Az ország deflációval küzd, ami annyit tesz, hogy a lakosság nem motivált fogyasztani, hiszen egy év múlva még olcsóbban juthat hozzá a termékekhez. Maradna az export, viszont a jen erősödése ellehetetleníti a kilábalást ebben az irányban. További érdekesség, hogy az állam adóssága a GDP duplája, viszont a kötelezettség 90%-a hazai kézben van és jenben denominált – "mekkora mázlisták mondhatnánk! Ha minden kötél szakad, kinyomtatnak néhány háztömbnyi pénzt és megoldották a bajaikat". Egyszóval a jennek nincs más választása: gyengülnie kell, akár mesterségesen is. Ez szolgálja a termelést, a fogyasztást, az államadósság leküzdését is.

CHF/HUF (215,00 – 217,50): A frank esetében sajnos nem tudunk intervencióról beszámolni, de még így is 10 forintot jött le a pont egy hete beállított csúcsról a CHF/HUF árfolyama, ma reggel 216 körül kereskedtek a frankkal.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!