4p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Ugyan a héten megnyugodtak a piacok, ám a következő EKB ülés, illetve az ott meghozandó kamatemelés könnyen fejre állíthatja a piacokat. A válság egyik tanúsága – az FxPro elemzői szerint – az volt, hogy nem kell foggal-körömmel ragaszkodni a konkrét inflációs célokhoz.

Ahogy közeledik az EKB várható kamatemelése és az európai bankoknál felhalmozott adósság egyfajta önkéntes megújítása, úgy érzékelhető egyfajta megkönnyebbülés a piacokon. Megkönnyebbülés, hogy az EKB továbbra is kellőképpen bízik a fellendülésben, ahhoz hogy kamatot emeljen, illetve hogy sikerült megoldani a magánszektor bevonását az új görög mentőcsomagba. Úgy tűnik, hogy az EKB – más központi bankokkal ellentétben – nem tanult a pénzügyi válságból. Trichet a héten megismételte, hogy "fokozott éberséggel" figyeli az eseményeket, mellyel szokásához híven a jövő heti kamatemelésre utal; ez a lépés azonban hamar nagy hibának bizonyulhat.

A központi bankárok számára az volt a válság egyik legfontosabb tanulsága, hogy ne ragaszkodjanak túlzottan konkrét inflációs célokhoz, miközben figyelmen kívül hagyják a mögöttes pénzügyi kockázatokat. Részben ez indokolta az ún. Európai Rendszerkockázati Testület (ESRB) és más hasonló intézetek létrehozását, melyek a potenciális veszélyek monitorozását és elhárítását kapták feladatul. Az igaz, hogy a monetáris politika és a pénzügyi szabályozás között továbbra is határozott válaszvonal húzódik, a tisztviselők azonban felismerték, hogy a makroprudenciális szabályozásnak (azaz a pénzügyi kockázatok fentről lefelé történő monitorozásának) is nagyobb szerepet kell kapnia.

Pillanatnyilag ugyanis igen komolyak ezek a kockázatok. Míg a magánszektor felkészült a következő görög mentésben való részvételre, addig annak feltételei még egyáltalán nem tisztázottak. A hitelminősítők és az ISDA (International Swaps and Derivatives Association) ítéletei (arra nézve, hogy ez mennyire számít hitelkockázati eseménynek a CDS-ek tekintetében) pedig rendkívül kiszámíthatatlanok, viszont igen komoly pénzügyi következményekkel járnak. Továbbá, mivel a tervezett egyezség nem csökkentené közvetlenül az adósságterhet, így minden okunk megvan annak feltételezésére, hogy továbbra is az államcsőd a legvalószínűbb opció, és a bankok is ennek a forgatókönyvnek megfelelően rendezkednek be.

A másik fontos pont, amiről nem szabad megfeledkeznünk, hogy a kamatlábak nem csak a gyenge gazdaság miatt kell, hogy alacsonyak legyenek. Az alacsony rátákra azért is szükség van, mivel a pénzügyi rendszer még mindig betegeskedik. Meglehet, hogy az irányadó EKB kamatláb mindössze 1,25 százalék, a bankrendszer sebezhetősége miatt a többi bank hitelkamata azonban jóval magasabb, így az ezeken a kamatokon történő hitelezés egy bizonyos fokig korlátozva van. Az elmúlt hónapban megnövekedett LIBOR-OIS terminügyletek is jól tükrözik a bankközi hitelezés feltételeinek szigorításával kapcsolatos félelmeket.

Amennyiben az EKB a pénzügyi szektor veszélyeztetettsége, és a hitelezési feltételek aktuális szigorítása közepette újabb kamatemelésre szánja el magát júliusban (mely immár igen valószínű), úgy az arra enged következtetni, hogy a bank látszólag szemet hunyt a pénzügyi válság tanulságaira. 2008 júliusával is egyre nagyobb párhuzamok látszanak kirajzolódni, amikor az EKB két hónappal a Lehman Brothers bedőlése előtt emelt kamatokat. Akkoriban a többi politikai döntéshozó nem akarta idő előtt bejelenteni, hogy a nehezén már túl vagyunk, az EKB viszont úgy gondolta, hogy az árstabilitásnak kell a legfőbb prioritásnak lennie.

A globális gazdaság és a pénzpiacok számára igen hajmeresztő volt az elmúlt négy év. A legtöbb szabályozó bizottság, a bankok és az alapkezelők értékes tanulságokkal gazdagodtak, még ha ezek gyakran fájdalmasak is voltak. Az EKB viszont úgy látja, hogy rá nem vonatkoznak ezek a tanulságok. A zord valóság azonban a bankot is hamar utolérheti.

Forrás: FxPro

Jogi nyilatkozat és kockázati figyelmeztetés

Az FxPro Financial Services Ltd tevékenységét a CySEC engedélyezi és szabályozza (engedélyszám: 078/07) FxPro Financial Services, Karyatidon 1, Ypsonas, Limassol 4180 Cyprus.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!