Tegnap az amerikai piacok zárva voltak, itthon viszont zajlott az élet: nyilvánosságra került a Mol INA-ajánlata, délután pedig zuhanásnak indult az olajár, mivel a Gustav hurrikán a vártnál gyengébben érte el az amerikai partokat. Az olajár szakadása ma is folytatódott, délelőtt óta folyamatosan 110 dollár alatt állt az árfolyam. Ennek köszönhetően a nemzetközi piacokon is optimista hangulat uralkodott, a Wall Street is erősödött a nyitás után.
A BUX végül 20 714 ponton zárta a napot, ez 0,24 százalékkal volt magasabb tegnapi értékénél. A napi részvényforgalom leginkább az átlagos jelzővel illethető, 15,3 milliárd forint mozgott ma a piacon. A vezető papírok vegyesen szerepeltek, a BUX jórészt az OTP-nek köszönhette emelkedését. A bankrészvények a nap végén 1,43 százalékkal álltak magasabban, mint tegnap, 7170 forintot értek. A Mol ellenben 1,14 százalékos gyengülés után 16 900 forinton fejezte be a napot. A Magyar Telekom árfolyama alig változott, a nap végére 824 forint lett az árfolyam.
A forint gyengülésének köszönhetően tudtak drágulni a gyógyszeripari részvények, a magyar fizetőeszköz napközben a 239-es szintet is átlépte az euróval szemben. Az Egis a végén 2,23 százalékkal tegnapi értéke felett zárt, míg a Richter 0,63 százalékkal ért többet, mint tegnap.
Jórészt az olajár volt ma a középpontban, mindenki arra volt kíváncsi, hogy a tegnap délutáni zuhanás után merre indul tovább az árfolyam. Délelőtt folytatódott a meredek zuhanás, majd a nap második felére kissé stabilizálódott az ár, de a 109,36 dolláros hordónkénti ár a könnyűolaj esetében így is 6,10 dollárral maradt el a péntekitől.
Jelentős makroadat ma nem jelent meg, délután az Egyesült Államokban közölték az építőipari kiadások júliusi alakulását, a várt 0,5 százalék helyett 0,6 százalékos csökkenést mutatott az adat. Szintén ma jelent meg az ISM feldolgozóipari index, mely a múlt havi 50 pontról 49,9 pontra esett vissza. Ma este jelenik még meg az ABC és a Washington Post közös fogyasztói bizalmi indexe, mely legutóbb -50 pontot mutatott.
A vezető nyugat-európai indexek szintén reggel kezdtek emelkedni az olajár esése miatt. A mutatók egészen délutánig kitartottak a pozitív oldalon. A magyar tőzsdezárás után a francia CAC 40 index 1,32 százalékkal állt tegnapi értéke felett, az FTSE 0,2 százalékos pluszban volt, míg a DAX 1,53 százalékot javított a kereskedés második felére.
A Wall Street vezető indexei is optimista hangulatban nyitottak, egyrészt az olajár, másrészt a Lehman Brothers eladásáról szóló hírek kedveztek. A Dow az első néhány óra alatt 1,31 százalékot javított, a Standard & Poor's 0,73 százalékos pluszban volt, míg a Nasdaq 0,9 százalékkal erősödött.