3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A negatív nyitástól eltekintve egész nap tegnapi értéke felett állt a BUX index, mely végül főleg az OTP drágulásának köszönhetően tudott 0,24 százalékot javítani.

Tegnap az amerikai piacok zárva voltak, itthon viszont zajlott az élet: nyilvánosságra került a Mol INA-ajánlata, délután pedig zuhanásnak indult az olajár, mivel a Gustav hurrikán a vártnál gyengébben érte el az amerikai partokat. Az olajár szakadása ma is folytatódott, délelőtt óta folyamatosan 110 dollár alatt állt az árfolyam. Ennek köszönhetően a nemzetközi piacokon is optimista hangulat uralkodott, a Wall Street is erősödött a nyitás után.

A BUX végül 20 714 ponton zárta a napot, ez 0,24 százalékkal volt magasabb tegnapi értékénél. A napi részvényforgalom leginkább az átlagos jelzővel illethető, 15,3 milliárd forint mozgott ma a piacon. A vezető papírok vegyesen szerepeltek, a BUX jórészt az OTP-nek köszönhette emelkedését. A bankrészvények a nap végén 1,43 százalékkal álltak magasabban, mint tegnap, 7170 forintot értek. A Mol ellenben 1,14 százalékos gyengülés után 16 900 forinton fejezte be a napot. A Magyar Telekom árfolyama alig változott, a nap végére 824 forint lett az árfolyam.

A forint gyengülésének köszönhetően tudtak drágulni a gyógyszeripari részvények, a magyar fizetőeszköz napközben a 239-es szintet is átlépte az euróval szemben. Az Egis a végén 2,23 százalékkal tegnapi értéke felett zárt, míg a Richter 0,63 százalékkal ért többet, mint tegnap.

Jórészt az olajár volt ma a középpontban, mindenki arra volt kíváncsi, hogy a tegnap délutáni zuhanás után merre indul tovább az árfolyam. Délelőtt folytatódott a meredek zuhanás, majd a nap második felére kissé stabilizálódott az ár, de a 109,36 dolláros hordónkénti ár a könnyűolaj esetében így is 6,10 dollárral maradt el a péntekitől.

Jelentős makroadat ma nem jelent meg, délután az Egyesült Államokban közölték az építőipari kiadások júliusi alakulását, a várt 0,5 százalék helyett 0,6 százalékos csökkenést mutatott az adat. Szintén ma jelent meg az ISM feldolgozóipari index, mely a múlt havi 50 pontról 49,9 pontra esett vissza. Ma este jelenik még meg az ABC és a Washington Post közös fogyasztói bizalmi indexe, mely legutóbb -50 pontot mutatott.

A vezető nyugat-európai indexek szintén reggel kezdtek emelkedni az olajár esése miatt. A mutatók egészen délutánig kitartottak a pozitív oldalon. A magyar tőzsdezárás után a francia CAC 40 index 1,32 százalékkal állt tegnapi értéke felett, az FTSE 0,2 százalékos pluszban volt, míg a DAX 1,53 százalékot javított a kereskedés második felére.

A Wall Street vezető indexei is optimista hangulatban nyitottak, egyrészt az olajár, másrészt a Lehman Brothers eladásáról szóló hírek kedveztek. A Dow az első néhány óra alatt 1,31 százalékot javított, a Standard & Poor's 0,73 százalékos pluszban volt, míg a Nasdaq 0,9 százalékkal erősödött.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!