4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Továbbra is kockázatosnak tartja az elemzők többsége az OTP részvényeit. Indoklásuk szerint a kelet-európai országokban a gazdasági fellendülés várhatón elhúzódik, így a bank hitelportfoliójának minősége nem fog javulni 2010 előtt.

Továbbra is kockázatosnak tartja az elemzők többsége az OTP részvényeit. Indoklásuk szerint a kelet-európai országokban a gazdasági fellendülés várhatón elhúzódik, így a bank hitelportfoliójának minősége nem fog javulni 2010 előtt.

Kedden éppen a Credit Suisse elemzője minősítette le az OTP Bank részvényeit a korábbi felülteljesítőről semlegesre. Az indoklás szerint a részvény árfolyamába már be vannak árazva a javuló kelet-európai gazdasági kilátások, ráadásul a bank növekvő betéti költségekkel szembesülhet. Hugo Swann, a CS londoni elemzője szerint a március óta bemutatott óriási árfolyam-emelkedés tovább nem folytatható. Swann 4050 forinton hagyta a bankpapír célárát.

A Credit Suisse nincs egyedül a leminősítéssel. Az OTP pénteken publikált és a várakozásokat kicsivel meghaladó féléves eredménye után folyamatosan érkeztek, érkeznek az elemzői kommentárok, melyek szerint a hitelminőségi problémák továbbra is Demoklész kardjaként függnek az OTP felett. A részvénypiaci elemzők szerint a banknak nem csak az idei évben, de még jövőre is jelentős ilyen jellegű kockázatot kell kezelnie.

Andrzej Nowaczek, az ING Group elemzője ennek alapján tartásra javasolja az OTP részvényeit, az elemző 12 hónapos célára 4290 forint.

A 2008-as válságig előnyként aposztrofált általános kelet-európai kitettség az utóbbi 9 hónapban súlyos teher lett az OTP vállán, legalábbis az elemzők véleménye szerint. A 8 régiós országban - többek között Oroszországban és Ukrajnában - is érdekelt OTP már említett gyorsjelentése is muníciót adott az elemzői aggodalmaknak. Abból ugyanis az derül ki, hogy az egy évvel korábbi 5,7 százalékos szintről 7,4 százalékra nőtt a 90 napja lejárt követelések állománya.

Más kérdés, hogy az OTP eközben tudta hozni a vállalat menedzsmentje, illetve az elemzők által is várt 80 milliárdos első féléves profitot. Így kézzelfogható közelségbe került az idényre tervezett 150 milliárdos éves nyereség is. Eközben a stabilizálódott kelet-európai devizáknak köszönhetően a devizahitelek miatti sebezhetőség jelentősen csökkent. Érdemes megjegyezni továbbá, hogy az OTP tőkemegfelelési mutatója a törvényileg előírt 8 százalékos szinthez képest 15-ös, ami a társaság menedzsmentje szerint kiegyensúlyozott működési környezetet nyújt a jelenlegi bizonytalanabb időszakban is.

Szintén nem osztja ugyanakkor a cégvezetés optimizmusát a Bank of America Merrill Lynch elemzői csapata. Véleményük szerint az elsőszámú magyar bank hamarosan tőkeinjekcióra szorul. A pénzintézet szakértői úgy látják 1,2 milliárd euró további tőkebevonás kell a jövő év közepéig annak érdekében, hogy a régiós piacokon elszenvedett hitelezési veszteséget ellensúlyozni lehessen. A Merrill szerint ugyanis az ukrán piacon még igen jelentős leírások várhatók az OTP-től, és más országokban is lehetnek még kellemetlen meglepetések.


Szintén igen kritikus helyzetértékelést adott a hétfői elemzésében a UBS, amely megerősítette eladás ajánlását a legnagyobb magyar bank papírjaira 2000 forintos (12 havi) célárfolyam mellett. A 2009-es EPS előrejelzését ugyan a szakértő 21%-kal megemelte, de a 2010-es és a 2011-es várakozás maradt 168, illetve 389 forinton.

A UBS elemzője szerint Közép-Kelet Európa a krízisből a stabilizálódás fázisába lépett, nem pedig a gyors feltámadáséba, mint ahogyan a piac az OTP árfolyamában ezt árazza.

Hétfői elemzésében egyébként a Raiffeisen Bank is meglehetősen kritikus hangot ütött meg az OTP részvények kapcsán. Úgy látják, a pénteki gyorsjelentés után már látszott az emelkedés kimerülése. Az 5000 körüli szint komoly ellenállás, lefelé azonban 3800-ig nincs jelentős támasz, így a hangulat romlásával hirtelen nagyot eshetnek a bankpapírok.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!