Az amerikai piacok pénteki rallyja után Ázsiában néhány helyen már a pesszimizmus kerekedett felül hétfőn reggel, a japán tőzsde vezető indexe például több mint 1 százalékkal esett vissza a nap végére. A szakemberek továbbra is bíznak az amerikai élénkítő csomag sikerében, azonban bizonytalanok a folytatást illetően.
A tokiói tőzsde Nikkei 225 indexe 7969 ponton zárta a hét első kereskedési napját, ez 1,33 százalékkal volt alacsonyabb, mint a múlt pénteki záróértéke. A hongkongi Hang Seng 0,11 százalékkal esett vissza, míg a dél-koreai Kospi index 0,63 százalékos mínusszal zárta a napot. A Shanghai Composite mutató 1,68 százalékos erősödést mutatott a hétfői kereskedésben.
A múlt pénteken jelentős emelkedést mutattak a vezető amerikai részvényindexek: a Dow és a S&P is 2,7 százalékkal ugrott meg, mivel a befektetők abban bíztak, hogy a Szenátus rövidesen elfogadja a gazdaság élénkítésére vonatkozó csomagot. Hétfőn reggel azonban jelentős, 1 százalék feletti mínuszban voltak a vezető határidős indexek a tengerentúlon, ami arra utal, hogy korrigálhatják a múlt heti szárnyalásukat az indexek.
A legújabb hírek szerint az amerikai Szenátus kedden szavazhat a 827 milliárd dolláros csomagról, melynek legfontosabb elemei az adócsökkentés és az állami beruházások. Az elemzők egy része azonban már most szkeptikus a jövővel kapcsolatban, ugyanis nem lehet tudni, mi jön a csomag után. A szakemberek szerint az elfogadás után elképzelhető egy kisebb eufória a piacon, utána azonban néhány napon belül ismét a negatív makrogazdasági adatok kerülhetnek előtérbe.
Ázsiában is a gazdaságról érkező negatív hírek irányították a hétfői kereskedést. A japán gépipari megrendelések értéke decemberben 1,7 százalékkal esett vissza az előző hónaphoz képest. Az adat ugyan jobb lett a vártnál, de az elemzők további visszaesésre figyelmeztetnek. A japán kereskedelmi mérleg a tavalyi év utolsó hónapjában 92 százalékkal esett vissza éves szinten, ami elsősorban annak köszönhető, hogy a mélyülő recesszió miatt jelentősen csökkent az ország exportja.
A részvények közül a Nomura Holdings volt az egyik legnagyobb vesztes a tokiói tőzsdén, miután olyan hírek terjedtek el, hogy a legnagyobb japán brókercégnek több részvényt kell kibocsátania, hogy megemelje tőkéjét. A vállalat papírjai több mint 13 százalékkal estek a hétfői kereskedés végére.