A 30 vezető iparvállalat DJIA indexe 275 ponttal, 2,22 százalékkal 12119 pontra esett. Az S&P 500-as mutató 32 ponttal, vagyis 2,46 százalékkal 1278 pontra zuhant. A technológiai részvények Nasdaq Composite mutatója szakadt leginkább, 80 ponttal, vagyis 2,83 százalékkal csökkent és 2747 ponton zárt. A befektetői hangulatot mi sem tükrözte jobban, minthogy a Dow 30 részvényének mindegyike mínuszban zárt.
Már a nyitás előtt sejteni lehetett, hogy tovább folytatódhat a lejtmenet a New York-i tőzsdéken is, azt követően, hogy a spanyolokkal kapcsolatos csütörtöki híreket, mely szerint az ibériaiak IMF-kölcsönt kapnak, cáfolta Madrid. Az sem tett jót, hogy a várakozásoktól elmaradt a kínai feldolgozóipari teljesítmény adat. Ennek megfelelően a nyitás előtt egy százalék körüli mínuszt valószínűsítettek a határidős indexek.
A fekete leves azonban ezt követően jött. A nyitás előtt közölt munkaerőpiaci számok komoly gondokat jeleztek. Az Egyesült Államokban az elemzők által vártnak a felét sem érte el az új munkahelyek száma májusban. Eközben a munkanélküliség 0,1 százalékot emelkedett. Az már csak minimálisan rontott a helyzeten, hogy a nyitás után az amerikai beszerzési menedzserindex sem érte el a várakozásokat.
Érdekesség, hogy a gyenge adatok után a Fed, az amerikai jegybank egyik vezetője beszédében arra utalt, hogy amennyiben a gazdasági fundamentumok romlanának, úgy be fognak avatkozni. Ezt egyes piaci szereplők úgy értékelték, hogy még a nyár során meghirdetheti a Fed a harmadik könnyítési programot, a QE3-at. Erre reagálva a napon belül 1,23 alatt is járó euró/dollár keresztárfolyam 1,24 fölé erősödött, és az arany is jelentősen drágult. Hatalmasat zuhant ugyanakkor pénteken az olaj. A fekete arany a hetet 84 dollár alatt fejezte be, így a múlt pénteki árához képest 8 százalékot zuhant.
mfor.hu