9647 ponton fejezte be a pénteki kereskedést a tokiói tőzsde Nikkei 225 indexe, ez 0,54 százalékkal volt magasabb a csütörtöki értéknél. A hongkongi Hang Seng eközben 0,06 százalékos pluszban volt a nap második felében, míg a Shanghai Composite 1,25 százalékkal állt tegnapi értéke felett. 0,6 százalékos emelkedéssel vonul hétvégi pihenőre a dél-koreai Kospi, míg a tajvani piacon 0,28 százalékos volt a javulás.
Az elemzők a Marketwatch kérdésre azt emelték ki a pénteki kereskedéssel kapcsolatban, hogy nagyon nehéz most irányt találni Ázsiában. Ennek oka elsősorban az, hogy a régió tőzsdéi az utóbbi hetekben kifejezetten jól teljesítettek, még Európa és Amerika botladozása sem éreztette hatását. Éppen ezért a szakértők szerint nehéz a jelenlegi szinteken jó beszállókat találni.
Elsősorban az olajár emelkedésének volt köszönhető a pénteki erősödés a részvénypiacokon, a napokban életbe lépett iráni olajembargó és az egyre kuszábbá váló szír helyzet is a nyersanyag árának emelkedése felé hat. Péntek reggel egy hordó Brent 124,09 dollárba került, míg a WTI-ért 108,55 dollárt kellett fizetni.
A nyersanyagpiaci folyamatokból főleg az energiacégek profitáltak a tőzsdén. Tokióban az Inpex papírjai 5,05 százalékkal drágultak, míg a Japan Petroleum Exploration árfolyama 2,91 százalékkal emelkedett. Hongkongban a PetroChina 0,43 százalékkal ért többet, mint csütörtökön. Az energiacégek mellett a fémipari vállalatoknak is jó napjuk volt, a Nippon Steel 3,51 százalékkal lett drágább, míg a Sumitomo Metal Industries 3,68 százalékot javított a japán piacon.
Tokióban a nyersanyagszektor mellett a pénteki nap is az exportőröké volt a jen gyengülése miatt: a Sony részvényei 2,96 százalékkal értek többet, mint a csütörtöki nap végén, a Pioneer 2,46 százalékkal ugrott feljebb, míg a Mazda 0,73 százalékkal araszolt tegnapi értéke fölé.
mfor.hu