3p

Elemzők szerint az olajipari cégek járhatnak rosszul azzal, hogy Barack Obama nyerte az amerikai elnökválasztást, a demokrata politikus ugyanis már a kampányban is kijelentette, hogy az eddiginél nagyobb hangsúlyt helyezne a megújuló energiaforrásokra. A szavazás előtt kedden mintegy 10 százalékkal drágult a nyersanyag, szerdán azonban már korrigálni kezdett

A keddi olajár-emelkedés elsődleges oka a dollár újabb gyengülése lehet, illetve az, hogy a részvénypiacok is erősödni tudtak az elnökválasztás előtt. A szakemberek szerint az energiacégek lehetnek az egyik vesztesei annak, hogy Obama lett az elnök, ő ugyanis a jelek szerint a megújuló energiaforrásokat részesíti majd előnyben, az olajvállalatok növekvő adóterhekre számíthatnak.

Kedden mintegy 10 százalékkal emelkedett az olaj világpiaci ára, így a nap végén ismét 70 dollár felett volt az árfolyam. Szerdán aztán korrigált az olajár, miután a dollár erősödni kezdett Obama megválasztása után, ennek hatására eladói nyomás lépett fel a nyersanyagpiacokon. Szerdán dél körül 68,40 dollárba került egy hordó nyersolaj, ez 2,13 dollárral maradt el a keddi szinttől.


Obama programjában szerepelt, hogy újabb adókat vetne ki az olajcégek profitjára, valamint támogatná a megújuló energia elterjedését. Ebből arra következtetnek az elemzők, hogy ha az új elnök valóban kitart programja mellett, akkor nehéz idők jöhetnek az energiacégekre a tengerentúlon.

"Obama megválasztása rossz hír az energiaszektor számára" - nyilatkozta a Bloombergnek Anthony Nunan, a japán Mitsubishi UFJ kockázatkezelési részlegének vezetője. "Az új elnök már a kampány alatt is kijelentette, hogy csökkenteni akarja az Egyesült Államok függőségét a közel-keleti olajtól, valamint támogatná a megújuló energia elterjedését" - indokolt az elemző.

Egy másik szakember szerint a keddi olajpiaci rally korrekcióját tapasztaljuk szerdán, a befektetők ugyanis most realizálják a profitot. Szerinte Obama megválasztása elsősorban a pénzügyi szektor számára lehet kedvező hír, részben ez okozhatta az amerikai tőzsdék erősödését kedden.

"Az olaj piaca most irracionálisan működik, ugyanis a befektetők nem nézik a fundamentális jeleket, vagy a tőzsdét, melyek a gazdaság állapotát jelezhetnék. A mostani stratégia az, hogy ha a dollár gyengül, akkor venni kell az olajat" - nyilatkozta Clarence Chu, a szingapúri Hudson Capital Energy munkatársa.

A Reuters meg nem nevezett forrásra hivatkozva arról számolt be, hogy Szaúd-Arábia jelentősen csökkentette az olajszállításokat néhány partnere felé, ez a múlt hónapban az OPEC ülésén elhatározott kitermeléscsökkentés első jele. A világ olajexportáló országainak szervezete októberben döntött arról, hogy napi 1,5 millió hordóval csökkenti a kitermelést.

A beszámolók szerint az algériai állami olajtársaság november elsejétől napi 71 ezer hordóval csökkentette a felszínre hozott olaj mennyiségét, míg Nigéria szintén bejelentette, hogy az OPEC-döntés következtében néhány korábban betervezett szállítást novemberre illetve decemberre halasztott.

Az Egyesült Államokban szerdán délután magyar idő szerint fél ötkor hozzák nyilvánosságra az olajkészletek múlt heti alakulását, az elemzők egymillió hordós készletnövekedésre számítanak.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!