4p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A jövő héten a Magyar Telekom gyorsjelentésével itthon is elkezdik közölni második negyedéves számaikat a legnagyobb tőzsdei cégek. Az mfor.hu által megkérdezett elemzők nem számítanak komoly meglepetésekre, néhány cég eredményességét azonban jelentősen ronthatta az erősödő forint. Mfor.hu-háttér.

A jövő héten a Magyar Telekom gyorsjelentésével itthon is elkezdik közölni második negyedéves számaikat a legnagyobb tőzsdei cégek. Az mfor.hu által megkérdezett elemzők nem számítanak komoly meglepetésekre, néhány cég eredményességét azonban jelentősen ronthatta az erősödő forint. Mfor.hu-háttér.

Az árfolyamok szempontjából talán kevésbé lesznek meghatározók a második negyedéves vállalati jelentések, mivel mostanában inkább a gazdaság kilábalásával kapcsolatos várakozások mozgatják a tőzsdei hangulatot - mondta el az mfor.hu kérdésére Fazakas Péter, a Buda-Cash elemzője.

OTP: talán tartható a cél

"Az OTP-től jelenleg egy picit gyengébb negyedévet várunk, mint amilyen az első volt, várhatóan még nagyobb lesz a céltartalék-képzés" - vélekedik Réczey Zoltán, a Buda-Cash elemzője. A szakember szerint a mostani számok azt mutatják, hogy nagyjából talán tartható lesz a menedzsment idei 150 milliárd forintos profitterve, bár az ukrán leányvállalat háza tájáról most rossz hírek érkeztek.

Az ukrán cég szerdán közölte második negyedéves eredményeit, melyek szerint a vártnál nagyobb lett a vesztesége. Ez azonban az ukrán számviteli szabályok szerinti gyorsjelentés volt, ezért nem tudni, hogy az IFRS-szerinti elszámolásban milyen lesz az eredmény.

A nem teljesítő hitelek arányát tekintve a Buda-Cash szakemberei hazai és csoportszinten is további romlást várnak. "Az OTP-csoporton belül az év végére 7,5 százalékra emelkedhet ez az arány, míg hazánkban 6,3 százalékra számítunk 2009 végén. A külföldi leányvállalatoknál a második negyedévben lehet jelentős megugrás, itthon viszont talán kisimultabb lesz a romlás" - vélekedik Réczey Zoltán.

Az elemző szerint a gyorsjelentés várhatóan nem lesz komoly hatással a bankpapírok árfolyamára. "Nagyon el kéne térnie az eredménynek a várttól ahhoz, hogy komoly árfolyambefolyásoló hatása legyen" - mondta az mfor.hu kérdésére a Buda-Cash szakértője.

Gyógyszercégek: jelentősen torzíthat az erősödő forint

"Több tőzsdei cég, elsősorban a gyógyszergyártók eredményeit jelentősen torzíthatja a forint erősödése, mely a második negyedévben számottevő volt" - jósolja Fazakas Péter.


A szakember szerint a devizaárfolyam változása miatt a Richternél például nagyságrendileg tízmilliárd forintos leírás lehet egyszeri tételként, ami valószínűleg elviszi a teljes profitot, ezért nulla körüli eredmény várható a nagyobbik gyógyszergyártótól. Emellett várhatóan tovább csökken majd az árbevétel, de drámai meglepetésekre nem kell számítani a Buda-Cash elemzője szerint.

"Véleményünk szerint van még tartalék az árfolyamban, de inkább csak hosszútávon, rövidtávon tartásra, illetve felhalmozásra ajánljuk a Richtert" - vázolta fel Fazakas Péter. Az elemző kiemelte: az árfolyam szempontjából negatív hír az állami tulajdonrész megtartása, mivel így nincs felvásárlási sztori a részvényben, hosszútávon azonban a stratégiai célokat tekintve pozitív lehet ez az esemény.

A másik gyógyszergyártó, az Egis esetében picivel jobb lehet a nettó eredmény, az elmúlt időszakban már megfigyelhető volt, hogy a cég több piacon is felülmúlta a Richtert. Fazakas Péter szerint például tudatos lépés lehet, hogy a vállalat visszafogja hazai tevékenységét. A Buda-Cash szakembere szerint hosszútávon talán erősebb a Richter stratégiája, mint az Egisé.

Telekom: kérdés, csökkentik-e a profitcélt

"A Magyar Telekom esetében a legnagyobb kérdés, hogy a menedzsment a második negyedéves eredményekkel egyidőben csökkenti-e idei profitelőrejelzését. Számításaink szerint illene valamennyivel lejjebb vinni a célt" - vélekedik Fazakas Péter.

A Buda-Cash szakembere kiemelte: az első negyedévben némileg váratlan volt a vizsgálati költségek emelkedése, jó lenne, ha végre választ adna a menedzsment arra a kérdésre, mikor lehet vége ennek a vizsgálatnak. Mint ismeretes, a magyar távközlési cég még a macedón leányvállalat megvételekor fizetett jelentős kenőpénzeket a gyanú szerint, ennek köszönhetően már több negyedévben is jelentős vizsgálati költségeket kellett elszámolnia.


Fazakas Péter szerint a forint erősödése kevésbé lehet hatással a Telekomra, mint a gyógyszercégekre.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!