3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Tavaly novemberben kiváló alapkezelő kollégáimmal szinte állandóan csak arról beszélgettünk, az volt a fő téma, hogy az európai adósságválságra nincs más megoldás mint egy fiskális unió irányába történő elmozdulás + ami még fontosabb, az európai pénznyomtatás, vagy ahogy eufemisztikusan ezt becézik, hogy a nép nagyon meg ne rettenjen tőle: QE (quantitative easing).

Azt beszéltük akkor, hogy ha beindul a "nyomda", akkor egy komoly, hosszantartó felívelés lehet a részvénypiacokon, megnyugvás szinte minden kockázatos eszköz piacán, mivel ez el fogja hárítani az összeomlás veszélyét, és le fogja csökkenteni az európai kötvényhozamokat (először az államkötvényekét, majd ennek folyományaként a vállalatiakét is). Ám azt is gondoltuk, hogy mivel ez az intézkedéssorozat nem fogja megakadályozni a hosszantartó gazdasági vergődést/recessziót ("csak" segít elkerülni a csődöt), ezért pár hónap múlva, miután a kezdeti fellélegzés véget ért, ismét lejtőre kerülhetnek majd a részvényárak, azaz valamiféle fordított V alakot írhatnak le 2012-ben a piacok.

A jó hír az, hogy mind a fiskális integráció, mind az európai QE beindult, a rossz, hogy majdnem észre sem vettem. Az európaiak ugyanis a bonyolult politikai helyzet miatt mindent faramuci módon oldanak meg, de miután az ember átolvassa, hogy miként működik az ESM és megérti az ECB 3-éves hitelének funkcióját, hirtelen kiderül, hogy az európaiak megvalósították a Lopakodó Pénznyomtatást (SQE). A QE új, frissen nyomtatott pénzből történő jegybanki állampapírvásárlást jelent, a lopakodó verzióban azonban a jegybank a kereskedelmi bankoknak nyújt nagyon sokféle, nem feltétlenül jó minőségű fedezetre korlátlan mennyiségben nagyon hosszú lejáratra hitelt, amiből ők, a kerbankok "elvégzik a piszkos munkát": megveszik és ezzel leszorítják az állampapírok és egyéb kockázatos eszközök hozamát (nem mellékesen a folyamat során nyereséget érnek el, javul tőkemegfelelésük és profitabilitásuk). Mivel deklarált QE-re számítottam, ezért időbe tellett felfogni, hogy valójában ahhoz nagyon hasonló hatásmechanizmusú dolgot eszeltek ki Európában.

Mivel pedig valójában az zajlott le, amire számítottunk már tavaly ősszel (csak kicsit más köntösben), így logikusnak tűnik, hogy arra számítsunk, amire eredetileg: piaci megnyugvás és feltámadás az első félévben, majd lejtmenet a másodikban. Még az is lehet, hogy tényleg így lesz, habár mint tudjuk a jóslás veszélyes dolog - különösen ha a jövőt illeti.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!