3p

Az orosz jegybank szerint komoly csapást mérhet a rubelre és a gazdaságra, ha a jelenleg alacsony olajár közép távon nem kezd el emelkedni. A kőolaj exportja az ország egyik legfontosabb bevételi forrása.

Kedden a rubel történelmi mélypontra került a dollárhoz képest, 38,93-as szinten is jegyezték, miután a bankok és a vállalatok nagy mennyiségben vásárolták a devizát, amire a nyugati szankciók miatt ma már nem, vagy csak nehézkesen tehetnek szert külső piacokon. Nyomást  gyakorolt a rubelre az is, hogy miközben három hónapja a Brent olajfajta hordónkénti ára még 115 dollár volt, az ma már csak 98 dollár körüli.

Az orosz Urals típusú nyersolaj hordónkénti ára kedden 95,22 dollár volt. Az orosz költségvetés kiszámításakor ennek az olajfajtának az átlagárát veszik alapul.

Az olaj- és gázkivitel Oroszország költségvetési bevételeinek felét, az exportnak pedig mintegy kétharmadát teszi ki. Az Urals olaj világpiaci árának év közbeni minden 1 dolláros csökkenése 1,4 milliárd dollár bevételtől fosztja meg a központi kormányzatot.

Két éve döntöttek arról, hogy a költségvetés számításakor hordónként 93 dolláros hosszú távú (Urals) olajárral számolnak. Az e fölötti bevételeket egy elkülönített állami tartalékalapba irányítják, ahova idén várhatóan 8,3 milliárd dollárnyi rubel kerül. Az alap értéke jelenleg az orosz hazai össztermék (GDP) 3 százalékának megfelelő 87 milliárd dollár, amit alacsony kockázatú nyugati államkötvényekben tartanak. Oroszországnak összesen mintegy 470 milliárd dollár értékű arany- és devizatartaléka van, amely megfelelő védelmet nyújt rövid távú gazdasági sokkok esetén.

Az orosz jegybank kedden azt közölte, hogy várakozásai szerint az Urals hordónkénti ára a következő negyedévekben 100 dollár fölé emelkedik, 102-103 dollár lesz 2016-2017 között.

Eközben Alekszandr Novak orosz energiaügyi miniszter Bécsbe utazott, ahol megbeszélést folytatott az OPEC főtitkárával. Az orosz illetékes nem tárta fel, hogy miről egyeztetett Abdallah Szálem el-Badrival, azonban leszögezte: nem volt szó arról, hogy együttműködnének az OPEC-kel a kőolaj árának a koordinálása érdekében. Az orosz illetékes elmondta még, hogy tavalyhoz képest idén 0,7 százalékkal 525 millió tonnára nő az orosz olajtermelés.

Az OPEC főtitkára pedig arról beszélt, hogy szerinte az OPEC termelési kvótájának a csökkentéséről dönthetnek az olajszervezet legközelebbi, novemberi ülésén. A jelenlegi, 2012 januárja óta érvényes napi 30 millió hordós kvóta az OPEC-vezető szerint jövőre 29,5 millió hordóra csökkenhet.

A kisebb olajkínálat elvben a kőolaj árának az emelkedésével járhat - jegyezték meg a kijelentéssel kapcsolatban elemzők.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!