Felemás napot zártak hétfőn a vezető ázsiai részvényindexek, melyek a múlt héten megjelent vártnál jobb amerikai munkanélküliségi adat hatására indultak felfelé. Az emelkedés leginkább a japán piacon látszott, a Nikkei bő 1 százalékot erősödött, a többi mutató viszont vegyesen szerepelt, a nap végére több index is mínuszba csúszott.
9876 ponton állt nem sokkal a zárás előtt a tokiói tőzsde Nikkei 225 indexe, ez 1,11 százalékkal volt magasabb, mint a múlt pénteken tapasztalt értéke. Javítani tudott még a Shanghai Composite, mely 1,18 százalékkal kapaszkodott feljebb, a hongkongi Hang Seng viszont 0,72 százalékkal visszaesett péntekhez képest, és a dél-koreai Kospi is veszített.
Az amerikai hatóságok még a múlt pénteken jelentették be, hogy a várt 520 ezer helyett csak 345 ezer ember veszítette el a munkahelyét májusban, ugyanakkor a munkanélküliség 25 éves csúcsra, 9,4 százalékra emelkedett. A hír hallatán a világ minden vezető tőzsdéjén pozitív lett a hangulat, azonban sok helyen csak átmeneti volt az optimizmus, hamar elszállt a befektetők bizalma.
Az ázsiai tőzsdék csak hétfőn reagáltak az amerikai munkanélküliségi adatra, elsősorban azok a cégek szerepeltek jól, melyek jórészt exportra, főleg az amerikai piacra termelnek. Ilyen például Japánban a Toyota vagy a Canon. Ennek az oka, hogy a befektetők egyre nagyobb része kezd reménykedni az amerikai gazdaság talpra állásában, az pedig a lakossági fogyasztás növekedését hozhatja magával.
A munkanélküliség ugyanakkor a vártnál nagyobb mértékben emelkedett a tengerentúlon a pénteki adatok szerint, ez azt jelentheti, hogy bár az év vége felé megfordul a gazdaság, de a növekedés még gyenge lesz - vélekednek a szakértők. Sokan azon a véleményen vannak, hogy mostanra nem is az a kérdés, hogy a gazdaság elérte-e már a mélypontot, hanem az, hogy milyen erős lesz majd a fellendülés.
Az olajárak csökkentek a hét első kereskedési napján Ázsiában, 67,91 dollárt kellett adni egy hordó nyersanyagért, ami 53 centtel volt alacsonyabb, mint a hétvége előtt.