9024 ponton állt a kereskedés második felében a tokiói tőzsde Nikkei 225 indexe, ez 2,18 százalékkal volt alacsonyabb a keddi záróértéknél. Eközben a hongkongi Hang Seng 1,43 százalékot veszített értékéből, míg a Shanghai Composite 0,42 százalékkal esett vissza. A dél-koreai Kospi 0,48 százalékos mínuszban volt nem sokkal a zárás előtt, míg a tajvani piacon 0,42 százalékos volt a lecsorgás.
A mai gyengülés elsődleges oka, hogy a japán jen 83,35-ig erősödött a dollárral szemben, 1995 júniusa óta nem kellett ilyen kevés jent adni egyetlen dollárért. Az erős jen pedig már hónapok óta gondot okoz az exportra termelő japán cégeknek, melyek csökkenő profittal számolhatnak emiatt. A Nomura elemzői éppen szerdán jelentették be, hogy a japán cégek esetében csökkentik eredményvárakozásaikat az erős jen miatt.
A japán nemzeti deviza szárnyalása miatt a Canon részvényei például 2,2 százalékkal lettek olcsóbbak a szerdai kereskedés során, míg a Honda autógyár árfolyama 2,5 százalékkal csökkent. Utóbbi cég például eladásainak majdnem felét az amerikai piacon bonyolítja, ezért nem mindegy számára, hogy egy dollárért hány jent kap.
Kedden az Európából érkező hírek aggasztották a befektetőket, arra számítottak, hogy a kontinens bankjainak további tőkére lesz szükségük. Ráadásul a piaci szereplők szerint az Amerikában ma megjelenő makroadat ismét a gazdaság stagnálásáról számol majd be, ami további negatív impulzusokat adhat a piacoknak.
mfor.hu