3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Felemás hangulatban kezdték a hetet a vezető ázsiai részvényindexek, miután az amerikai munkanélküliségi adat jobb lett a vártnál, azonban a hétvégén felerősödtek azok a pletykák, melyek szerint Görögország akár ki is léphet az eurózónából. Sőt, az uniós pénzügyminiszterek is tanácskoztak a hellének sorsáról, hivatalosan azonban egyelőre cáfolják a sajtóinformációkat.

9794 ponton fejezte be a hétfői kereskedést a tokiói tőzsde Nikkei 225 indexe, ez 0,66 százalékkal maradt el a múlt pénteki értékétől. A hongkongi Hang Seng 0,46 százalékkal erősödött, a Shanghai Composite azonban 0,07 százalékos mínuszba csúszott vissza. 0,39 százalékos lecsorgás volt tapasztalható a dél-koreai Kospi esetében, míg a tajvani tőzsde vezető indexe 0,65 százalékkal erősödött a nap végére.

Az amerikai hatóságok pénteken jelentették be, hogy a várt 185 ezer helyett 244 ezer új munkahelyet teremtettek áprilisban az országban, igaz ennek ellenére a munkanélküliség a várt stagnálás helyett 8,8 százalékról 9 százalékra emelkedett. A javulás elsősorban annak volt köszönhető, hogy a versenyszféra 268 ezer új álláshelyet teremtett, ami 2006 februárja óta a legmagasabb volt, így ez ellensúlyozta a közszféra kismértékű leépítését is.

A kedvező amerikai hír elsősorban az ázsiai iparvállalatok papírjaira volt kedvező hatással: a Hyundai Heavy Indusitries 2,2 százalékkal, a Samsung Heavy Industries pedig 1,7 százalékkal kapaszkodott feljebb napközben. Ausztráliában a bányatársaságok erősödtek közel egy százalékot azok után, hogy a múlt heti komoly vérengzést követően stabilizálódni látszanak a nyersanyagárak.

Eközben japán továbbra is a két hónappal ezelőtti földrengés következményeit nyögi: a fukushimai atomerőmű katasztrófája után a kormány újabb három atomreaktort állított le, ez pedig a szakemberek szerint akár energiahiányt is okozhat az országban, hiszen a villamosenergia harmadát atomerőművek állítják elő.

A negatív irányba hatott az is, hogy egyre bizonytalanabbá válik Görögország sorsa. Először a német Spiegel szellőztette meg pénteken, hogy az athéni kormány egy vészforgatókönyvet készít, melynek akár az eurózónából való kilépés is része lehet. Az Unió illetékesei azonnal cáfolták az információt, az viszont tagadhatatlan, hogy az uniós pénzügyminiszterek tanácskoztak a hétvégén. A legfrissebb hírek szerint Brüsszel mindent megtenne a görögök megmentéséért, elképzelhető, hogy a tavalyi 110 milliárd euró után újabb mentőcsomagot raknak össze és az EU kezdeményezi a korábbi hitel átütemezését.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!