9354 ponton fejezte be a hét első napját a tokiói tőzsde Nikkei 225 indexe, ez 0,03 százalékkal magasabb volt a pénteki záróértéknél. Nem mindenhol volt azonban ilyen jó a hangulat: a hongkongi Hang Seng 0,15 százalékos lecsorgással zárt, míg a Shanghai Composite 0,93 százalékot bukott a nap végére. A dél-koreai Kospi eközben 0,6 százalékot veszített, míg a tajvani piac vezető indexe 1,22 százalékkal zárt pénteki értéke alatt.
Az olajár is jelentősen csökkent: hétfő reggel a Brent hordónkénti jegyzése 111,89 dolláron állt, míg a WTI 91,70 dollárba került, ez majdnem öthónapos mélypontnak felelt meg. Éppen ezért a nap egyik vesztese a BHP Billiton volt, a legnagyobb ausztrál olajvállalat részvényei 1,1 százalékkal lettek olcsóbbak a kereskedés végére. Nagyot esett Hongkongban a Sun Hung Kai Properties is, miután a cég egykori elnöke azt jósolta, hogy az idei év végéig 15 százalékkal csökkennek az ingatlanárak a városban.
Az ázsiai részvények egyébként hetedik hete gyengülnek, a Bloomberg számításai szerint a május elején tapasztalt csúcs óta közel 700 milliárd dollár tűnt el az ázsiai piacokról, ennyivel csökkent a cégek piaci értéke a részvényárfolyamok alapján.
Ezúttal egyébként az európai pénzügyminiszterek döntése okozta a pesszimizmust a piacon: az Ecofin ülésén nem született döntés az új görög mentőcsomagról, így Görögország várhatóan csak július közepén juthat pénzhez leghamarabb. Ez csak azért érdekes, mert korábban az illetékesek úgy nyilatkoztak, hogy ha június végéig nem születik megoldás, akkor az ország fizetésképtelen lesz. Az olajár esése is annak volt betudható, hogy a befektetők szerint a görög válság elodázása miatt csökkenhet az üzemanyagok iránti kereslet.
mfor.hu