2p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Gyengén indult a hét a vezető ázsiai részvénypiacokon azt követően, hogy pénteken a vártnál gyengébb amerikai munkaerőpiaci adatok jelentek meg. Persze a kínai piac szokás szerint szembe ment a hangulattal, egyedüliként tudott erősödni.

10 075 ponton fejezte be a hét első napját a tokiói tőzsde Nikkei 225 indexe, ez 0,61 százalékkal volt alacsonyabb a múlt pénteki záróértéknél. A hongkongi Hang Seng a nap végére 1,07 százalékkal esett vissza, a Shanghai Composite viszont 0,25 százalékot javítani tudott. Pesszimista volt a hangulat Szöulban is, ahol a Kospi 1,06 százalékos mínuszban zárt, míg a tajvani tőzsde vezető indexe 0,96 százalékot veszített péntekhez képest.

A rossz hangulat oka elsősorban a pénteken megjelent gyenge amerikai munkaerőpiaci adat volt. A várt 125 ezer helyett mindössze 18 ezer új munkahely született a tengerentúlon júniusban, ezért emelkedett a munkanélküliség, miközben az elemzők csökkenésre számítottak.

A gyenge makroadatok elsősorban a pénzügyi szektor részvényeit sújtották: Hongkongban a Bank of Communication 1,44 százalékot veszített a nap végére, a China Merchants Bank 1,34 százalékot bukott, míg az HSBC papírjai 1,21 százalékkal lettek olcsóbbak. Ebben az is közrejátszott, hogy a hírek szerint az EU illetékesei hétfőn válságtanácskozást tartanak, ugyanis egyre többen tartanak attól, hogy a görög válság Olaszországra is átterjed.

Mindezek mellett a szombaton megjelent kínai inflációs adatok is rontották a piaci hangulatot, hiszen a pénzromlás üteme hároméves csúcsra ugrott. A 6,4 százalékos infláció elsősorban az élelmiszerek 14,4 százalékos áremelkedésének volt köszönhető. Az adat után valószínűnek tűnik, hogy a kínai jegybank egyelőre nem fog pihenni szigorítási ciklusában.

A gyenge amerikai munkaerőpiaci adat a dollárt is gyengítette a jennel szemben, ez pedig nem tett jót az exportra termelő japán vállalatok részvényeinek. A Tokyo Electron például 2,74 százalékkal gyengült a hétfői nap végére, az Advantest 1,66 százalékkal lett olcsóbb, a Nikon pedig 1,45 százalékot veszített.

Az autógyártók közül a Mitsubishi Motors 0,94 százalékos lecsorgást mutatott, a Mazda 2,25 százalékkal szakadt be, a Toyota pedig 0,58 százalékkal ért kevesebbet, mint a hétvége előtt.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!