10 075 ponton fejezte be a hét első napját a tokiói tőzsde Nikkei 225 indexe, ez 0,61 százalékkal volt alacsonyabb a múlt pénteki záróértéknél. A hongkongi Hang Seng a nap végére 1,07 százalékkal esett vissza, a Shanghai Composite viszont 0,25 százalékot javítani tudott. Pesszimista volt a hangulat Szöulban is, ahol a Kospi 1,06 százalékos mínuszban zárt, míg a tajvani tőzsde vezető indexe 0,96 százalékot veszített péntekhez képest.
A rossz hangulat oka elsősorban a pénteken megjelent gyenge amerikai munkaerőpiaci adat volt. A várt 125 ezer helyett mindössze 18 ezer új munkahely született a tengerentúlon júniusban, ezért emelkedett a munkanélküliség, miközben az elemzők csökkenésre számítottak.
A gyenge makroadatok elsősorban a pénzügyi szektor részvényeit sújtották: Hongkongban a Bank of Communication 1,44 százalékot veszített a nap végére, a China Merchants Bank 1,34 százalékot bukott, míg az HSBC papírjai 1,21 százalékkal lettek olcsóbbak. Ebben az is közrejátszott, hogy a hírek szerint az EU illetékesei hétfőn válságtanácskozást tartanak, ugyanis egyre többen tartanak attól, hogy a görög válság Olaszországra is átterjed.
Mindezek mellett a szombaton megjelent kínai inflációs adatok is rontották a piaci hangulatot, hiszen a pénzromlás üteme hároméves csúcsra ugrott. A 6,4 százalékos infláció elsősorban az élelmiszerek 14,4 százalékos áremelkedésének volt köszönhető. Az adat után valószínűnek tűnik, hogy a kínai jegybank egyelőre nem fog pihenni szigorítási ciklusában.
A gyenge amerikai munkaerőpiaci adat a dollárt is gyengítette a jennel szemben, ez pedig nem tett jót az exportra termelő japán vállalatok részvényeinek. A Tokyo Electron például 2,74 százalékkal gyengült a hétfői nap végére, az Advantest 1,66 százalékkal lett olcsóbb, a Nikon pedig 1,45 százalékot veszített.
Az autógyártók közül a Mitsubishi Motors 0,94 százalékos lecsorgást mutatott, a Mazda 2,25 százalékkal szakadt be, a Toyota pedig 0,58 százalékkal ért kevesebbet, mint a hétvége előtt.
mfor.hu