9043 ponton fejezte be a szerdai kereskedést a tokiói tőzsde Nikkei 225 indexe, ez 1,51 százalékkal volt alacsonyabb a keddi záróértéknél. A hongkongi Hang Seng eközben 0,81 százalékkal gyengült a kereskedés második felére, míg a Shanghai Composite 1,57 százalékos mínuszba esett. 0,85 százalékot bukott a nap végére a dél-koreai Kospi index, míg a tajvani piacon 0,93 százalékos volt a gyengülés.
A befektetők elsősorban a görög politikai feszültségek miatt aggódnak: azt követően, hogy vasárnap lezajlottak a választások, a pártok most sorra próbálnak koalíciós kormányt alakítani, mivel egymagában egyiküknek sincs többsége. Azonban a hét törvényhozásba bejutott szervezet közül öt teljes mértékben elutasítja a korábban kötött hitelmegállapodást, most főleg ez aggasztja a befektetőket. Sok szakember szerint csak idő kérdése Görögország kilépése az eurózónából, esetleg a megismételt választás adhat reményt, ha jövő csütörtökig sem lesz új kormány.
Az újabb görög dráma gyengítette az eurót, kedd délután ismét a lélektanilag fontos 1,30 alá esett az euró/dollár keresztárfolyam. Ez pedig Ázsiában kedvezőtlen hatással volt a japán exportőrökre, melyek bevételük jelentős részét Európában realizálják. A Fujitsu részvényei például 3,78 százalékkal estek vissza a szerdai nap végére, míg a Komatsu 4,05 százalékkal lett olcsóbb.
Ma közölte eredményét a Toshiba, mely ugyan a vártnak megfelelő negyedéves veszteségről számolt be, a teljes üzleti évet illetően viszont kedvezőbb lett az eredmény a várakozásoknál. A hírre majdnem egy százalékkal erősödtek a cég papírjai. A Panasonic 1,73 százalékot ugrott a kedvező profitkilátásokra, a Nikkei című japán gazdasági napilap szerint a teljes üzleti évet figyelembe véve a cég túlteljesítheti az elvárásokat. A Toyota szerdán közli negyedéves eredményeit, a számok megjelenése előtt stagnált az autógyártó részvénye. A szektortársak közül a Nissan 1,65 százalékkal, míg a Mitsubishi 2,3 százalékkal esett vissza.
mfor.hu