3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Komoly ralit produkáltak kedden a vezető amerikai részvényindexek, miután a Citigroup elnök-vezérigazgatója bejelentette, hogy az év első két hónapjában már nyereséges volt a bankóriás. A szárnyalás Ázsiára is kiterjedt, szerdán reggel a vezető távol-keleti indexek többsége jelentős emelkedéssel fejezte be a napot.

Az amerikai tőzsdék szárnyalása után Ázsiában is pozitív hangulatban telt a szerdai nap. A japán tőzsde Nikkei 225 indexe például 4,5 százalékot javított azok után, hogy kedden 26 éves mélyponton zárt. Elsősorban a pénzügyi szektorral kapcsolatos pozitív várakozások fordították meg a hangulatot, a befektetők arra számítanak, hogy az iparág hamarosan talpra állhat az utóbbi hónapok szenvedése után.

A tokiói tőzsde Nikkei 225 indexe szerdán reggel 7376 pontig emelkedett, ez 4,55 százalékkal volt magasabb az előző napi értékénél. Kedden még 26 éves mélyponton zárt a mutató, majd onnan pattant vissza a tengerentúlról érkező pozitív hírek hatására. A régió többi tőzsdéje is nagyrészt javított: a hongkongi Hang Seng index 2,04 százalékkal erősödött, míg a dél-koreai Kospi 3,23 százalékkal ugrott meg. Csak a kínai piac lógott ki a sorból, a Shanghai Composite index 0,91 százalékos gyengüléssel zárta a napot.

Az irány megfordulásában jelentős szerepet játszott, hogy kedden Vikram Pandit, a Citigroup elnök-vezérigazgatója bejelentette, hogy az év első két hónapjában már nyereséges volt az amerikai bankóriás, így 2007 harmadik negyedéve után először termelhet profitot a vállalat. Ebből a befektetők arra következtettek, hogy a korábban már-már leírt pénzügyi szektor a közeljövőben magához térhet, ezért elsősorban a bankrészvények vezették az emelkedést Amerikában.

Ázsiában hasonló volt a helyzet, azonban az elemzők figyelmeztettek arra, hogy a mostani rali vélhetően csak átmeneti lesz, a következő hónapokban újabb mélypontok várhatnak még a részvényekre, mivel a világgazdaság kilátásai továbbra sem javulnak. Éppen ezért a szakemberek többsége úgy véáli, hogy most csak egy technikai jellegű visszapattanás szemtanúi vagyunk, az utóbbi hónapok zuhanása után már időszerű volt egy alapos korrekció.

Szerdán reggel Ázsiában is a pénzügyi részvények vezették az emelkedést: a japán Mitsubishi UFJ papírjai 4 százalékkal drágultak, míg az HSBC részvényei 6 százalékkal erősödtek Hongkongban a hétfői 24 százalékos zuhanás után.


A kínai tőzsde átlagosnál rosszabb teljesítményére az a magyarázat, hogy szerdán hozták nyilvánosságra a múlt havi exportadatokat, melyek továbbra is rossz képet festenek. Februárban 25,7 százalékkal csökkent a kínai export, mivel a nyugati országokban a válság miatt visszaesett a kereslet az ország termékei iránt. Ez is azt mutatja, hogy az ázsiai országok még mindig jelentősen függnek az exportpiacaiktól, amíg Amerikában nem lesz jelentős javulás, addig ők sem számíthatnak sok jóra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!