9889 ponton zárt kedden a tokiói tőzsde Nikkei 225 indexe, ez 0,85 százalékkal volt alacsonyabb a múlt pénteki záróértéknél, azaz a tegnapi szünnap sem mentette meg a japán piacot. A hongkongi Hang Seng 0,77 százalékkal gyengült a nap végére, míg a Shanghai Composite 0,74 százalékos mínuszban zárta a napot. Az átlagnál jobban szerepelt a dél-koreai Kospi, mely csak néhány ponttal esett vissza, míg a tajvani tőzsde vezető indexe 0,16 százalékkal süllyedt tegnapi értéke alá.
Tokióban főleg a pénzügyi szektor szereplőit tették lejtőre az amerikai adósságlimittel kapcsolatos megegyezés hiánya és az európai országok adósságválsága miatt. A Mitsubishi UFJ a nap végére 2,54 százalékot bukott, míg a Nomura 2,6 százalékkal lett olcsóbb, a Daiwa Securities pedig 1,44 százalékkal esett pénteki értéke alá. Hongkongban az HSBC 0,6 százalékot veszített értékéből, az Agricultural Bank of China pedig egy százalékkal esett tegnapi értéke alá.
A Barclays Capital elemzői kedden hozták nyilvánosságra legfrissebb elemzésüket, mely szerint az amerikai és az európai adósságproblémák megoldásának elhúzódása az átlagosnál nagyobb volatilitást hozhat az ázsiai részvénypiacokra. Amerikában még két hetük van a politikusoknak, hogy megállapodjanak az adósságlimit felemeléséről, míg az Európai Unió illetékesei csütörtökön tanácskoznak a válságkezelés módszereiről.
Hongkongban egyébként az exportra termelő cégeknek sem volt jó napjuk kedden. Az Esprit 1,42 százalékot veszített, a Lenovo-részvények ára 2,5 százalékkal csökkent, míg a Li & Fung 4,72 százalékkal lett olcsóbb a nap végére. Japánban az erős jen miatt aggódtak a kivitelre termelő vállalatok: a Sony 2,48 százalékot bukott, a Nintendo 3,43 százalékot veszített értékéből, míg az Elpida Memory 4,25 százalékkal esett vissza, a Panasonic pedig 2,36 százalékos mínuszban zárt. Hasonló okból estek az autógyártók is, a Honda Motor 2,02 százalékkal ért kevesebbet, mint pénteken, míg a Mazda 0,93 százalékkal esett vissza.
mfor.hu