9576 ponton fejezte be a szerdai kereskedést a tokiói tőzsde Nikkei 225 indexe, ez 0,64 százalékkal volt alacsonyabb a keddi záróértéknél. A hongkongi Hang Seng eközben 0,79 százalékkal, míg a Shanghai Composite 0,65 százalékkal esett vissza. 0,91 százalékos mínusszal zárta a napot a dél-koreai tőzsde Kospi indexe, míg a tajvani piacon 0,44 százalékos volt a mínusz.
A piacokon ismét Görögország került a középpontba, mivel a magánbefektetőknek csütörtökig kell jelezniük, hogy részt vesznek-e az önkéntes kötvénycserében. Az érintettek legalább kétharmadának vállalnia kell önként a veszteséget ahhoz, hogy a program megvalósulhasson, ellenkező esetben Athén a második 130 milliárd eurós mentőcsomagot sem kaphatja meg, és már ebben a hónapban csődbe mehet.
Az ismét felerősödő görög problémák mellett a növekedési kilátások okoznak pesszimizmust a befektetők körében. Egyre valószínűbbnek tűnik, hogy azoknak lesz igazuk, akik a magas olajártól féltették a növekedést, Kína már a hét elején bejelentette, hogy 7,5 százalékra csökkenti idei előrejelzését.
Ázsiában a pénzügyi szektor képviselői húzták le a tőzsdéket: a China Life Insurance részvényei 6,1 százalékkal lettek olcsóbbak, míg az HSBC 1,6 százalékot bhukott, az Industrial & Commercial Bank of China pedig 1,14 százalékkal zárt keddi értéke alatt. Ausztráliában a Macquarie Group 2,71 százalékos mínuszt szedett össze a nap végére. Tokióban a Nomura 1,9 százalékkal zárt tegnapi értéke alatt, míg a Daiwa Securities 2,42 százalékos mínusszal fejezte be a kereskedést. A legnagyobb japán exportőrök részvényei is gyengültek: a Sony 2,38 százalékot bukott, a Nikon 0,65 százalékos lecsorgással zárta a napot, míg a Mazda 3,82 százalékos esést mutatott.
A növekedési kilátások romlása miatt a nyersanyagipari cégek is veszítettek értékükből: a China Coal Energy 1,59 százalékkal gyengült a kereskedés végére, míg a Jiangxi Copper 3,02 százalékkal esett vissza. Az ausztrál piacon a BHP Billiton 1,53 százalékos mínuszban zárt, míg a Rio Tinto 1,89 százalékot bukott.
mfor.hu