9460 ponton fejezte be a hétfői kereskedést a tokiói tőzsde Nikkei 225 indexe, ez 1,52 százalékkal volt alacsonyabb a múlt pénteki záróértéknél. A hongkongi Hang Seng 1,85 százalékkal gyengült, míg a Shanghai Composite 2,67 százalékot bukott a nap végére. 2,64 százalékot esett a dél-koreai Kospi is a hét elején, míg a tajvani piacon 1,01 százalékos volt a mínusz.
A nyersanyagpiacokon tovább csökkent az olaj ára, ugyanis a dollár erősödése miatt a külföldi befektetők számára drágábbak lettek a dollárban elszámolt termékek. A Brent típusú kőolaj jegyzése hétfő reggel 110,44 dolláron állt, míg a WTI 98,14 dollárba került. A nemesfémek közül az arany jól tartotta magát, az ezüst ára viszont ismét csökkent, így már csak 34,76 dolláron állt.
Az elmúlt hetekben világszerte a gazdaság lassulásáról érkeztek hírek, melyek elbizonytalanították a befektetőket. A többség most világméretű korrekcióra számít a piacokon, mivel Kínában lassult a gazdaság, Japánban a márciusi földrengés miatt várható visszaesés, míg Európában továbbra is az adósságválság aggasztja a befektetőket.
A japán piacon a Honda részvényei 1,6 százalékkal lettek olcsóbbak, miután a cég bejelentette, hogy nyáron két hetes szabadságra küldi dolgozóit, alkatrészhiány miatt ugyanis le kell állítania a termelést. A japán autógyártók továbbra sem tudnak teljes kapacitással termelni a márciusi földrengés után, melyet követően hetekig teljesen leállt a termelés a legtöbb gyárban.
Mindehhez jött még hozzá a jen gyengülése, mely miatt főleg az exportra termelő szektor részvényei teljesítettek gyengén: a Canon például 1,6 százalékot veszített értékéből, míg a Panasonic 0,9 százalékkal gyengült, a Hitachi pedig 2,2 százalékkal esett vissza. A jelentősebb ázsiai piacok közül egyik sem tudta kivonni magát a gyengülésből, érdekes, hogy az olajár csökkenése ellenére lejtőre tették a légitársaságok papírjait is. A Korean Air Lines például 3,7 százalékkal lett olcsóbb, míg a Cathay Pacific Airways 2,2 százalékkal esett vissza.
Európában a hétvége ismét leminősítések sorozatával telt, először a Fitch Görögországot sorolta három fokozattal visszább még pénteken, majd vasárnap a Standard & Poor's az olasz adósságbesorolás kilátását rontotta stabilról negatívra, ami egy esetleges leminősítés előjele lehet. A befektetők továbbra is szinte biztosak abban, hogy Görögországnak vagy át kell strukturálnia adósságát, vagy a névértéknél kevesebbet kell fizetnie hitelezőinek. Utóbbi megoldás érzékenyen érintené azokat az európai bankokat, melyek sok görög kötvénnyel rendelkeznek.
mfor.hu