3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az európai adósságválság súlyosbodása miatt gyengüléssel nyitották a hetet a vezető ázsiai részvényindexek. A hétvégén Olaszországot és Görögországot is leminősítették, miközben a spanyol fővárosban folyamatosak a több tízezres tüntetések a kormány megszorításai ellen, ez pedig ismét a fókuszba helyezte Európát a befektetők szemében.

9460 ponton fejezte be a hétfői kereskedést a tokiói tőzsde Nikkei 225 indexe, ez 1,52 százalékkal volt alacsonyabb a múlt pénteki záróértéknél. A hongkongi Hang Seng 1,85 százalékkal gyengült, míg a Shanghai Composite 2,67 százalékot bukott a nap végére. 2,64 százalékot esett a dél-koreai Kospi is a hét elején, míg a tajvani piacon 1,01 százalékos volt a mínusz.

A nyersanyagpiacokon tovább csökkent az olaj ára, ugyanis a dollár erősödése miatt a külföldi befektetők számára drágábbak lettek a dollárban elszámolt termékek. A Brent típusú kőolaj jegyzése hétfő reggel 110,44 dolláron állt, míg a WTI 98,14 dollárba került. A nemesfémek közül az arany jól tartotta magát, az ezüst ára viszont ismét csökkent, így már csak 34,76 dolláron állt.

Az elmúlt hetekben világszerte a gazdaság lassulásáról érkeztek hírek, melyek elbizonytalanították a befektetőket. A többség most világméretű korrekcióra számít a piacokon, mivel Kínában lassult a gazdaság, Japánban a márciusi földrengés miatt várható visszaesés, míg Európában továbbra is az adósságválság aggasztja a befektetőket.

A japán piacon a Honda részvényei 1,6 százalékkal lettek olcsóbbak, miután a cég bejelentette, hogy nyáron két hetes szabadságra küldi dolgozóit, alkatrészhiány miatt ugyanis le kell állítania a termelést. A japán autógyártók továbbra sem tudnak teljes kapacitással termelni a márciusi földrengés után, melyet követően hetekig teljesen leállt a termelés a legtöbb gyárban.

Mindehhez jött még hozzá a jen gyengülése, mely miatt főleg az exportra termelő szektor részvényei teljesítettek gyengén: a Canon például 1,6 százalékot veszített értékéből, míg a Panasonic 0,9 százalékkal gyengült, a Hitachi pedig 2,2 százalékkal esett vissza. A jelentősebb ázsiai piacok közül egyik sem tudta kivonni magát a gyengülésből, érdekes, hogy az olajár csökkenése ellenére lejtőre tették a légitársaságok papírjait is. A Korean Air Lines például 3,7 százalékkal lett olcsóbb, míg a Cathay Pacific Airways 2,2 százalékkal esett vissza.

Európában a hétvége ismét leminősítések sorozatával telt, először a Fitch Görögországot sorolta három fokozattal visszább még pénteken, majd vasárnap a Standard & Poor's az olasz adósságbesorolás kilátását rontotta stabilról negatívra, ami egy esetleges leminősítés előjele lehet. A befektetők továbbra is szinte biztosak abban, hogy Görögországnak vagy át kell strukturálnia adósságát, vagy a névértéknél kevesebbet kell fizetnie hitelezőinek. Utóbbi megoldás érzékenyen érintené azokat az európai bankokat, melyek sok görög kötvénnyel rendelkeznek.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!