3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az európai és amerikai tőzsdék hétfői gyenge teljesítménye után Ázsia sem úszta meg. Egyrészt a befektetők attól tartanak, hogy a komoly várakozások ellenére a hétvégi EU-csúcson mégsem mentik meg Európát, a német politikusok ugyanis igyekeznek lehűteni a kedélyeket. Másrészt tovább rontotta a hangulatot, hogy a kínai növekedés elmaradt a várakozásoktól a harmadik negyedévben.

8742 ponton fejezte be a keddi kereskedést a tokiói tőzsde Nikkei 225 indexe, ez 1,55 százalékkal volt alacsonyabb a hétfői záróértéknél. A hongkongi Hang Seng eközben 3,78 százalékos zuhanást produkált, míg a Shanghai Composite 2,05 százalékos eséssel zárta a napot. 1,41 százalékkal visszaesett a kereskedés végére a dél-koreai Kospi, míg a tajvani tőzsde vezető indexe 1,36 százalékot bukott.

A nap rossz híre a Távol-Keleten az volt, hogy a kínai növekedés a második negyedéves 9,5 százalékról 9,1 százalékra lassult a harmadik negyedévben. Az elemzők 9,2 százalékos adatra számítottak, a jelenlegi bővülési ütem az utóbbi két évben a leggyengébb. Emellett azonban a szeptemberi ipari termelésről és kiskereskedelmi forgalomról szóló adatok jobbak lettek a vártnál Kínában. Az ipar az augusztusi 13,5 százalékról 13,8 százalékos növekedésre kapcsolt, míg a kiskereskedelem forgalom 17,7 százalékkal nőtt az előző havi 17 százalék után.

Ugyanakkor a részvénypiacok már a GDP-adat megjelenése előtt is gyengültek, az európai és amerikai tőzsdék tegnapi bukása elrontotta a hangulatot. A befektetők most elsősorban attól tartanak, hogy a hétvégi EU-csúcs csalódást fog okozni, hiszen tegnap német politikusok figyelmeztettek arra, hogy nem érdemes komoly áttörést várni.

A gyenge kínai növekedési adatnak volt köszönhető, hogy a hongkongi piac volt a nap vesztese: az Agricultural Bank of China 7,21 százalékot bukott a nap végére, míg az Industrial & Commercial Bank of China 6,51 százalékos zuhanással zárt, a China Merchants Bank pedig 6,41 százalékkal lett olcsóbb. Az európai válságértekezlet esetleges kudarca azonban főleg azokat a cégeket érintette negatívan, melyeknek komoly exportkitettségük van a kontinensen. A NEC például 2,89 százalékkal gyengült, a Toshiba 2,86 százalékkal lett olcsóbb, míg az Elpida Memory 3,57 százalékot, a Sony pedig 1,18 százalékot esett a nap végére.

Hongkongban a nyersanyagiparban érdekelt cégeknek is rossz napjuk volt: az Aluminium Corp. of China 6,73 százalékot veszített értékéből, míg a Jiangxi Copper 9,12 százalékkal esett vissza. Ausztráliában a BHP Billiton 3,32 százalékos mínuszban zárt, míg a Rio Tinto 5,29 százalékkal zuhant tegnapi értéke alá.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!