10 512 ponton állt a szerdai kereskedés végén a tokiói tőzsde Nikkei 225 indexe, ez néhány ponttal magasabb volt a keddi záróértéknél. A hongkongi Hang Seng eközben 1,08 százalékkal kapaszkodott feljebb, míg a Shanghai Composite 0,56 százalékos javulást mutatott. 0,32 százalékkal emelkedett a dél-koreai Kospi értéke, míg a tajvani tőzsde vezető indexe 0,38 százalékos pluszba kapaszkodott fel.
Japánban elsősorban a pénzügyi részvények vezették a mai emelkedést: a Mitsubishi UFJ papírjai 3,4 százalékkal drágultak, míg a nagy rivális Sumitomo 3 százalékot ugrott napközben. Ausztráliában a bányatársaságok nyújtottak átlagon felüli teljesítményt, a BHP Billiton például 1,4 százalékkal erősödött, mellette a biztosítási szektor volt a nap nyertese, az Australia Group 2,6 százalékkal ugrott feljebb.
A japán pénzügyminiszter tegnap azzal igyekezett megnyugtatni a piacot, hogy bejelentette: országa továbbra is vásárolja majd az európai kötvényeket. Ez pedig segíthet abban, hogy az erre a hétre kitűzött portugál és spanyol aukciók sikeresek legyenek. Az elemzők egy része ugyanakkor továbbra is szkeptikus, kiemelik, hogy egy nap alatt nem tűnt el az európai államok adóssága, csak a piaci hangulat fordult optimistába.
Emellett a befektetők egy része továbbra is az amerikai munkanélküliség miatt aggódik, hiszen a múlt héten megjelent adatok szerint decemberben a vártnál kevesebb új munkahely jött létre a tengerentúlon. Szakértők szerint az erőteljes gazdasági kilábaláshoz 8 százalék alatti munkanélküliségi rátára lenne szükség, ettől azonban még messze van a világ legnagyobb gazdasága. Az amerikai munkanélküliség egyébként 20 hónapja kúszott 9 százalék fölé, a világtörténelem során ez a leghosszabb időszak, amikor ilyen magas a ráta.
mfor.hu