Az amerikai tőzsdék csütörtöki zuhanása után Ázsiában péntek reggel mérsékelt mínuszban zártak a vezető részvényindexek. A vártnál több elbocsátás az Egyesült Államokban világszerte elkedvetlenítette a befektetőket, a tokiói tőzsde például 0,77 százalékkal esett vissza a végére.
A tokiói tőzsde Nikkei 225 indexe 9798 ponton zárta a hét utolsó kereskedési napját, ez 0,79 százalékkal volt alacsonyabb a csütörtöki értéknél. A többi vezető index is jórészt eséssel zárt, de voltak pozitív kivételek. A hongkongi Hang Seng 0,46 százalékot veszített értékéből, míg a tajvani tőzsde 0,03 százalékos lecsorgást mutatott. 0,53 százalékos erősödéssel zárt a dél-koreai Kospi, míg a Shanghai Composite 0,28 százalékot javított.
A rossz hangulatot elsősorban a csütörtökön megjelent amerikai makroadatok okozták: a munkanélküliség 9,5 százalékra emelkedett júniusban, míg a nem mezőgazdaságban foglalkoztatottak száma a várt 350 ezer helyett 467 ezerrel csökkent. Főleg ez utóbbi adat bizonytalanította el a befektetőket, így az amerikai tőzsdék is jelentős zuhanást produkáltak a nap végére.
A gyenge amerikai munkaerőpiaci adat miatt megint kételkedni kezdtek a befektetők abban, hogy a világgazdaság talpra állása olyan gyors lesz, mint ahogy korábban képzelték.
Pénteken a világ tőzsdéin nyugodtabb napra lehet számítani, mivel Amerikában nem nyitnak ki a piacok, a függetlenség napja miatt ugyanis szünnapot tartanak.
A japán piacnak az sem tett jót pénteken, hogy az ország legnagyobb kiskereskedője bejelentette: a második negyedévben 28 százalékkal esett vissza a forgalma. A cég papírjai több mint 6 százalékot veszítettek értékükből a nap végére. Rosszul szerepelt a távol-keleten a BHP Billiton is, a világ egyik legnagyobb bányaipari cégét a csökkenő nyersanyagárak sújtották.