3p

A Korea Development Bank továbbra is tárgyal arról, hogy részesedést venne a Lehman Brothersben. A negyedik legnagyobb amerikai bank sokat bukott a hitelválságon, az ázsiaiak azonban abban bíznak, hogy a válság után jelentős hasznot hajthat a cég.

Két hete jelentek meg az első hírek arról, hogy egy koreai befektetőcsoport tulajdonrészt venne a Lehman Brothersben, akkor azonban csak annyit közöltek, hogy a tárgyalások augusztus elején kudarcba fulladtak a túl magas ár miatt. Min Euoo Sung, a Korea Development Bank vezérigazgatója azonban most megerősítette azokat a híreket, hogy továbbra is tárgyalnak a tulajdonrész megszerzéséről. A hírre a Lehman árfolyama 5 százalékkal ugrott meg a frankfurti tőzsdén.

Min egy interjúban csak annyit közölt, hogy folynak a tárgyalások, további információkat azonban nem árult el. A Lehman már 8,2 milliárd dollárnyi veszteséget írt le a hitelválság kezdete óta, a részvények ára pedig 75 százalékkal esett vissza az év eleje óta. Az utóbbi időben kínai, szingapúri és koreai állami tulajdonú befektetési cégek is bevásárolták magukat amerikai bankokba, mivel arra számítanak, hogy magas hozamot érhetnek el a hitelválság után.

"Ez egy lehetőség a KDB-nek, hogy bevásárolja magát egy globális bankba, egy ilyen lépés pedig összhangban lenne a cég hosszútávú terveivel" - nyiltkozta a Bloombergnek egy szöuli befektetési csoport vezetője.

A KDB vezérigazgatója elmondta: több regionális bankkal állnának össze, közösen vásárolnának tulajdonrészt a lehman Brothersben. Min elmondása szerint azonban nehéz a megegyezés, mivel egyelőre a felek nem tudnak megállapodni a vételárról. A Lehman hongkongi szóvivője nem kívánta kommentálni a híreket.

A Lehman mindenképpen szeretne tőkét bevonni a veszteségek fedezésére, emellett további ezer ember elbocsátását tervezi - mondta el egy a bankhoz közel álló forrás. A pletykák szerint mindezt akkor jelentik majd be hivatalosan, amikor a pénzintézet harmadik negyedéves eredményeit közlik.

A Goldman Sachs elemzője szerint még nem értek véget a veszteségleírások az amerikai bankszektorban. William Tanona szerint a Lehman, a Morgan Stanley, a JP Morgan és a Citigroup összesen 10 milliárd dollárnyi veszteséget írhat le a harmadik negyedévben. Az egy éve tartó hitelválság már több mint 500 milliárd dolláros veszteséget jelentett a legnagyobb pénzügyi cégeknek.

A Sunday Telegraph szerint a koreaiak 6 milliárd dollár értékben vennének tulajdonrészt a Lehmanban, mindezt egy másik ázsiai bankkal, a pletykák szerint a Woori Financial Holdings-szal vagy a Hana Financial Grouppal közösen. A Hana szóvivője szerint a társaság nem tervezi, hogy ajánlatot tesz a Lehman Brothers tulajdonrészére, a Woori képviselője szintén arról számolt be, hogy a KDB egyelőre nem kereste meg őket társulási szándékkal.

Az elmúlt időszakban több ázsiai befektetési társaság is tulajdonrészt vásárolt nagy globális bankokban. A 130 milliárd dollárt kezelő szingapúri Temasek Holdings a korábbi 9,4 százalékról 13-14 százalékra szeretné emelni részesedését a Merrill Lynchben, a szintén szingapúri GIC pedig 18 milliárd dollárt invesztált a UBS-be és a Citigroupba.

Tavaly a kínai befektetések is megjelentek a piacon: a China Investment corp. 8 milliárd dollár értékben vett részvényt a Blackstone Groupban és a Morgan Stanleyben. Nem a KDB lenne az első koreai alap, amely amerikai bankot venne: a Korea Investment Corp. idén 2 milliárd dollárnyi tőkét fektetett a Merrill Lyncbe.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!