A három szünnap után 9859 ponton fejezte be a pénteki kereskedést a tokiói tőzsde Nikkei 225 indexe, ez 1,45 százalékkal volt alacsonyabb a hétfői értékénél. A hongkongi Hang Seng 0,36 százalékot bukott a nap végére, a Shanghai Composite viszont megúszta néhány pontos lecsorgással. Pesszimista volt a hangulat Dél-Koreában is, ahol a Kospi 1,52 százalékkal gyengült a zárásra, míg a tajvani tőzsde vezető indexe 0,46 százalékos mínuszban fejezte be a hetet.
Csütörtök este komoly zuhanás bontakozott ki a nyersanyagok piacán, illetve az euró is nagyot esett a dollárral szemben. Az olaj ára például több mint 10 százalékot zuhant, de hasonló volt megfigyelhető az ezüst és az arany piacán is. Péntek reggelre aztán kicsit stabilizálódott a helyzet, mérsékelt korrekció volt megfigyelhető. A Brent hordónkénti ára 110,85 dolláron állt, míg a WTI 99,70 dollárba került a nyersanyagpiacokon.
Tokióban elsősorban a jen erősödése miatt aggódtak ma a befektetők, a helyi deviza a dollárral szemben mutatott szárnyalása ugyanis negatívan érintheti az exportra termelő vállalatok profitját. A Honda ennek köszönhetően esett 4,8 százalékot, a Canon árfolyama 3 százalékkal lett alacsonyabb, míg a Sony 2,5 százalékkal ért kevesebbet, mint a hét elején.
A dollár 79,54-ig esett a jennel szemben, 80 alatti árfolyamra március közepe óta nem volt példa, akkor a földrengés után a japán valuta szárnyalása lökte a lélektani szint alá a jegyzést. A mostani erősödés ismét felerősítette a spekulációkat a piacon, hogy a Bank of Japan újabb intervenciót hajt majd végre a jen gyengítése érdekében.
A nyersanyagárak komoly esése a világ legnagyobb bányatársaságaira is negatív hatással volt Ausztráliában: a BHP Billiton árfolyama 2,1 százalékkal esett vissza napközben, míg a rivális Rio Tinto 1,7 százalékot bukott.
A legtöbb szakember szerint egyébként a jelentős zuhanás a piacokon annak volt köszönhető, hogy sok befektető igyekszik óvni eddig elért profitját, ezért zárta pozícióit. Ennek főleg azért van jelentősége, mert pénteken magyar idő szerint fél háromkor jelennek meg Amerikában az áprilisi munkanélküliségi adatok, melyek a várakozások szerint komoly felfordulást is hozhatnak a piacokon. A szerdai ADP-index és a csütörtöki szokásos heti munkanélküliségi adat után inkább pesszimisták az elemzők a délutánra várt adatokkal kapcsolatban.
mfor.hu