2p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Jelentősen visszaestek csütörtökön a vezető ázsiai részvényindexek, miután tegnap ismét lejtőre került az olaj ára a nemzetközi piacokon. Az európai aggodalmak mellett főleg a kínai infláció okoz problémát, a befektetők arra számítanak, hogy az ország jegybankja további monetáris szigorításokra kényszerül majd.

9716 ponton fejezte be a csütörtöki napot a tokiói tőzsde Nikkei 225 indexe, ez 1,5 százalékkal volt alacsonyabb a tegnapinál. A hongkongi Hang Seng eközben 1,14 százalékkal esett vissza, a Shanghai Composite pedig 0,88 százalékos lecsorgással zárt. 2,03 százalékkal esett a dél-koreai Kospi a nap végére, a tajvani piac vezető indexe azonban 0,15 százalékkal erősödni tudott.

A nyersanyagárak csökkenése ismét elsősorban a bányatársaságok részvényeire volt negatív hatással: a BHP Billiton árfolyama 2,2 százalékkal esett vissza, míg a kínai Jiangxi Copper 2 százalékot bukott. A Korea Zinc árfolyama 5,3 százalékkal esett vissza, míg Tokióban a legnagyobb nyersanyagkereskedőnek számító Mitsubishi 1,5 százalékot esett. A fényképezőgépes eszközöket gyártó Olympus 4,8 százalékos mínuszt hozott össze, miután profitjának 85 százalékos csökkenéséről számolt be.

Csütörtök reggelre egyébként enyhe korrekció látszott a nyersanyagok piacán: a Brent típusú kőolaj hordónkénti ára 112,62 dollár volt, míg a WTI jegyzése 98,36 dollárnál állt. A réz viszont továbbra is jelentős mínuszban volt, az ezüstért pedig már csak 34 dollárt kellett adni unciánként, ami 4 százalékkal maradt el a tegnapitól.

A szakemberek szerint a hangulatromlás elsődleges oka, hogy a szerdán megjelent kínai inflációs adat további monetáris szigorítás szükségességére utal, ilyen esetekben pedig rendre megijednek a piacok. Ehhez jön még hozzá, hogy Amerikában júniusban véget ér a QE2 néven emlegetett 600 milliárd dolláros kötvényvásárlási program, melynek várhatóan nem lesz folytatása, ez is felér egy szigorítással.

A pesszimizmust erősíti, hogy napok óta aggasztó hírek jelennek meg Görögországgal kapcsolatban, továbbra sem tudni, hogy az Európai Unió milyen eszközökkel segítene a bajba jutott országon. Egyelőre az tűnik a legvalószínűbbnek, hogy néhány héten belül egy újabb csomaggal állnak elő, ami vagy újabb eurómilliárdokat juttat majd az országnak, vagy pedig enyhíti a korábbi hitel feltételeit.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!