Jelentős, 3 százalékos eséssel fejezte be a hétfői napot a Budapesti Értéktőzsde BUX indexe, pedig napközben sokáig viszonylag jól tartotta magát a mutató. A vezető részvények mindegyike sokat veszített értékéből, a legkisebb mínusszal a Richter úszta meg. A nap második felében a forinton is úrrá lett a gyengülés, a részvénypiac zárásakor már 280 felett volt az euró árfolyama.
14 722 ponton zárta a hét első kereskedési napját a BUX index, ez 2,94 százalékkal volt alacsonyabb a múlt pénteki szintjénél. A forgalom átlagosnak volt mondható, a nap végére kicsit több mint 15 milliárd forint cserélt gazdát a befektetők között.
A vezető részvények mindegyike múlt heti értéke alatt zárt, sőt többnyire jelentős volt a bukás, csak a Richter tartotta magát kicsit jobban az átlagnál. Az OTP 3,43 százalékos gyengülés után 3380 forintba került, míg a Mol 11 620 forintos szintje 3,89 százalékkal maradt el a péntekitől. 579 forintig esett a Magyar Telekom jegyzése, a távközlési papírok ezzel 2,69 százalékkal zártak alacsonyabban, mint pénteken.
A gyógyszerpapírok is rosszul teljesítettek hétfőn, bár napközben a Richter sokáig jól tartotta magát, aztán a végére mínuszba húzták. Végül 31 300 forinton zártak a cég papírjai, ami 1,31 százalékos gyengülést jelentett, míg szektortársa, az Egis 16 580 forintos értékével 2,47 százalékot veszített.
A nap első felében jól teljesített a forint az euróval szemben a bankközi devizapiacon, kitartott 280 alatt a magyar deviza. A délutáni kamattartás után aztán lassú gyengülési hullám indult, aminek köszönhetően a részvénypiac zárása után már több mint 280 forintot kellett adni egy euróért. A dollár 200,96 forintba került a nap második felében, míg a svájci frank 185,46-nál állt.
A nemzetközi piacokra is gyengülés volt jellemző hétfőn, szinte az összes vezető index komoly mínuszt szedett össze délutánig. A frankfurti DAX a nap második felére 2,54 százalékot bukott, míg a londoni FTSE 2,31 százalékkal esett vissza. Régiónkban a varsói WIG 20 6,21 százalékos mínuszban volt, a prágai PX pedig 3,54 százalékkal esett.
A tengerentúlon nem jelentek meg fontos makroadatok a hét első napján, azonban a kedvezőtlen hangulat miatt a Wall Street vezető indexei is jókora mínusszal kezdtek. A Dow az első néhány óra után 1,61 százalékos mínuszban volt, a S&P pedig 1,89 százalékkal esett pénteki értéke alá.