Azt már a nap elején is lehetett tudni, hogy az OTP lesz a kereskedés középpontjában, ugyanis tegnap elterjedt, hogy az állam ellenőrzése alá vonná a céget. A pénzügyminiszter ezt nem sokkal a zárás után kategorikusan cáfolta, ugyanakkor a befektetők nem nyugodtak meg, reggelre jókora pofont kapott a forint, a magyar deviza árfolyama 270 fölé gyengült az euróval szemben. A tőzsde egész nap hullámzó teljesítményt nyújtott, a végére a Richter szépen kilőtt, a többi vezető papír viszont jelentős mínuszban zárt.
A BUX index a nap végén 14 577 ponton állt, ez 2,91 százalékkal maradt el a csütörtöki értéktől. A mutató jórészt a zárás előtti felhúzásnak köszönhette, hogy sikerült mérsékelni veszteségét, napközben ugyanis sokáig 10 százalék feletti mínuszban állt. A napi részvényforgalom kiugró volt, több mint 63 milliárd forint cserélt gazdát a piacon.
A vezető papírok közül szinte mindegyiknek a kereskedését fel kellett függeszteni reggel néhány percre, mivel több mint 10 százalékot buktak. Az OTP végül délutánra 3600 forintig emelkedett, de ez is 6,61 százalékkal maradt el a csütörtöki árfolyamtól. Ez már fejlődés ahhoz képest, hogy napközben sokáig közel járt a 15 százalékos mínuszhoz a bankpapír, ami felfüggesztést jelentett volna a mai napra.
A Mol 8,04 százalékos eséssel zárta a napot, 11 500 forintot értek az olajcég részvényei a kereskedés végén. 3,72 százalékot bukott a Magyar Telekom, mely így 700 forint alatt zárt, pontosan 698 forintot adtak a távközlési papírokért.
Felemás napot zártak a gyógyszeripar képviselői, melyek közül az Egis 14,96 százalékos zuhanás után 9950 forintot ért, míg a Richtert a nap végén nagyon megtépték, a 31 645 forintos ár 9,5 százalékkal volt magasabb, mint csütörtökön.
A nap első fele a pánik jegyében telt, szinte pillanatról pillanatra érkeztek az események. Veres János pénzügyminiszter reggel felajánlotta, hogy a kormány garanciát vállal az OTP bankközi hiteleire, azonban a pénzintézet ezt elutasította. Csányi Sándor elnök-vezérigazgató szerint a bank tőkehelyzete továbbra is stabil, elegendő likviditással rendelkezik ahhoz, hogy átvészelje a pánikot. A bankvezér ugyanakkor csütörtök este hozzátette:valószínűleg nemzetközi spekulánsok indítottak támadást a bank ellen, hogy olcsóbban vehessenek részvényeket. A PSZÁF pénteken be is jelentette, hogy vizsgálatot kezdeményez az ügyben.
Az amerikai tőzsdék jelentős mínusszal zártak tegnap este, míg az ázsiai piacok szintén beszakadtak reggel. A japán tőzsde például közel 10 százalékkal gyengült a végére. Ezeknek köszönhetően ma reggel az európai piacok is jókora eséssel kezdtek, melyet a nap végéig sem tudtak sokkal lefaragni. Az amerikai részvénypiacok hullámzó nyitást produkáltak, majd a magyar tőzsdezáráskor ismét gyengülni kezdtek.
A forintot kiütötték reggelre, a nyitás után a 270-es árfolyamot is áttörte a magyar deviza az euróval szemben. Mindez közel 10 százalékos gyengülés ahhoz képest, hogy csütörtök reggel még 252 körül állt az árfolyam. Délutánra aztán ismét erősödött a forint, a piaci pletykák szerint az MNB kezdte el venni a magyar devizát, de ezt cáfolták. A tőzsdezárás után 259,60-nál állt az euró árfolyama, míg a dollárért 191,79 forintot kellett fizetni.
Valószínűleg a hétvégén is zajlani fognak az események, az OTP-vel kapcsolatban továbbra is bizonytalanok a befektetők. Emellett a G7 is ülésezik szombaton és vasárnap, a világ gazdasági vezetőinek tárgyalásán is születhetnek érdekes döntések.