Az amerikai piacok pénteki szárnyalása után arra lehetett számítani, hogy ma a BUX is komoly pluszban nyit majd, a pozitív kezdés után viszont délelőttre lefelé indultak a részvényárak. Rövid ideig mínuszban is volt az index, majd ismét felfelé indult, az OTP is ledolgozta hátrányát. A nap második felében főleg az Európából érkező vállalati hírek, illetve a magyar gyorsjelentések előtti várakozások mozgathatják a piacot, fontos lesz az olajár alakulása is.
Délelőtt 21 049 ponton állt a BUX, ez 0,38 százalékkal volt magasabb pénteki értékénél. A forgalom is viszonylag magas volt a kereskedés első óráiban, 2,9 milliárd forint értékben cseréltek gazdát a részvények. A vezető papírok vegyesen szerepeltek ma reggel: a Mol 0,94 százalékos drágulás után 18 175 forintba került, az OTP pedig 0,4 százalékkal lett olcsóbb, 7022 forinton állt. A pénteki komoly esés után 0,63 százalékkal erősödött ma reggel a Magyar Telekom, mely 799 forintot ért.
A gyógyszergyári részvények folytatták a hét utolsó napján kezdett emelkedésüket: az egis 0,89 százalékkal volt drágább, mint a pénteki záráskor, a Richter pedig 0,71 százalékkal ért többet.
A tengerentúlon nem jelenik meg jelentős makroadat, a brit termelői árakat közölték délelőtt, a várt 29,8 százalék helyett éves szinten 30,1 százalékos volt a drágulás. Csütörtökig jórészt az európai és magyar gyorsjelentési szezon mozgathatja a piacokat. Itthon a héten jelenik meg a Mol és az OTP jelentése, melyek fontosak lehetnek. A hét második felében az amerikai inflációs adat alakulása lehet hatással a piacra.
A befektetők mostanában fél szemmel a devizapiacot figyelik: a forint hullámzó nyitást produkált ma. A nap elején 237,40-ig gyengült a magyar deviza az euróval szemben, majd meredek erősödésbe kezdett és meg sem állt 236-ig. A dollár múlt hét végi erősödése is kicsit kifulladni látszik, ma délelőtt már ismét 1,50 felett állt az árfolyam az euróval szemben.
Az olajár a múlt heti zuhanás után ma reggel emelkedett, délelőtt 166,20 dollárba került egy hordó olaj, ami 1 dolláros drágulás. Az árfolyamot részben az orosz-grúz háború, részben pedig a dollár árfolyamának alakulása mozgatja. Egyesek szerint a háború miatt emelkedhet az olaj világpiaci ára, mások viszont úgy gondolják, hogy a mostani drágulás csak egy természetes korrekció, a 117 dolláros szint tesztelése után simét lefelé indul majd az árfolyam. A múlt héten közel 8 százalékkal lett olcsóbb a nyersanyag.
A vezető nyugat-európai piacokon optimista hangulatban kezdődött a kereskedés. A francia CAC 40 index délelőtt 0,24 százalékkal állt pénteki értéke alatt, az FTSE 0,58 százalékkal erősödött, míg a DAX 0,19 százalékot javított.