3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A negatív nemzetközi hangulat ellenére erősödni tudott ma a BUX index, mely a végén 1,43 százalékkal tegnapi értéke felett zárt. Délutánra az OTP is felkapaszkodott a 3 százalékos reggeli esés után.

Világszerte gyengültek a tőzsdék, szinte csak a pesti börze tartotta magát pluszban. A Washington Mutual csődje és az amerikai mentőcsomag elhúzódása táplálták a pesszimizmust Európában, Ázsiában és a tengerentúlon. Itthon a Mol, a Magyar Telekom és a Richter voltak a zászlóshajók, nekik köszönhetően tudott emelkedni a BUX.

Végül a nap végén 19 406 ponton zárt az index, ez 1,43 százalékkal volt magasabb tegnapi értékénél. A részvényforgalom is viszonylag magas volt, majdnem 20 milliárd forint értékben kereskedtek. A vezető papírok közül az OTP reggel még több mint 3 százalékos mínusszal nyitott a nemzetközi pénzpiacok bizonytalansága miatt, a végére azonban 6505 forintig kapaszkodott fel, ez mindössze 0,08 százalékkal magasabb, mint tegnapi ára. A bankpapírral kapcsolatban délután jelent meg a hír, hogy állítólag bevezethetik a varsói tőzsdére, de ez nem volt komoly hatással az árfolyamra.

A Mol szinte egész nap pluszban volt, mivel az OMV részvényeladásából néhányan azt a következtetést vonták le, hogy az osztrák cég megint Molt akar venni. A nap végén 15 600 forinton zártak a papírok, ez 1,3 százalékkal volt magasabb, mint csütörtökön. Jelentősen megugrott a Magyar Telekom, mely 4,76 százalékos szárnyalás után 814 forinton fejezte be a napot.

Felemás napjuk volt a gyógyszergyártóknak: az Egis 5,24 százalékos szakadás után 11 750 forinton állt a végén, a Richter viszont 1,31 százalékos erősödésével ismét 31 000 forinton zárt, amire rég volt példa.

A tengerentúlon a tegnapi zárás után jelentették be, hogy a Washington Mutula csődbe ment, és a JP Morgan megveszi a legnagyobb amerikai takarékszövetkezetet. Tovább erősítette a negatív hangulatot, hogy a képviselők továbbra sem tudtak megegyezni a kormány 700 milliárd dolláros csomagjáról, mellyel a bankokat mentené meg.

Délután a vártnál gyengébb makroadatok jelentek meg Amerikában, de azok sem befolyásolták jelentősen az árfolyamokat. A gazdasági növekedés második negyedéves adatát 2,8 százalékra mérsékelték a 3,3 százalékos első becslésről, de még ez is magasabb, mint a piac által várt 2,3-2,4 százalékos növekedés.

Az olajár ma ismét csökkent a pénzügyi piacokon uralkodó bizonytalanságnak köszönhetően, délután 105,82 dollárba került egy hordó nyersolaj, ez 2,2 dollárral maradt el a tegnapi ártól.

A forint árfolyama ma sem tudott kitörni a 238-241-es sávból, a tegnap esti erősödés után hamar visszagyengült az euróval szemben. A tőzsde zárásakor 240,14 forintot kellett adni egy euróért a tegnapi 239,2-es árfolyam után.

A vezető nyugat-európai indexek egész nap mínuszban voltak a negatív nemzetközi hangulat miatt. Délutánig a francia CAC 40 1,5 százalékot bukott, az FTSE 1,89 százalékkal gyengült, míg a DAX 1,69 százalékkal esett vissza.

A Wall Street vezető indexei elsősorban a csomag miatti bizonytalanságok és a WaMu csődje miatt nyitottak komoly eséssel délután. Az első néhány óra után a Dow 0,39 százalékkal állt tegnapi értéke alatt, a Standard & Poor's 1,11 százalékos mínuszban volt, míg a Nasdaq értéke 1,45 százalékkal csökkent.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!