A tegnapi amerikai kamattartás lényegében azt jelentette, hogy a Fed is elismerte a fokozódó inflációs kockázatokat, ahogy az a döntés utáni kommentárokban meg is jelent. Mindez negatív hangulatot szült a vezető európai részvénypiacokon, a pesszimizmus a BÉT-re is átragadt. Ráadásul ma tovább emelkedett az olaj világpiaci ára, úgy tűnik, hogy a nyersanyag már semmilyen pozitív hírre nem tud hosszútávú eséssel reagálni.
A BUX végül 20 468 ponton zárt, ami 0,39 százalékkal alacsonyabb a tegnapi záróértéknél. A forgalom ma is nagyon alacsony volt, alig haladta meg a 10 milliárd forintot. A vezető papírok jórészt eséssel zárták a napot: a Mol ugyanúgy 20 400 forintba került a nap végén, mint tegnap, míg az OTP 1,27 százalékos bukás után 6299 forintért cserélt gazdát. Pedig jól indult a nap, mivel a Mol még a múlt héten bejelentette, hogy még ebben a hónapban dönt az osztalékról, a hónap végének közeledtével pedig bármelyik nap várható a bejelentés. A Magyar Telekom a tegnapi kis korrekció után ma ugyanúgy 722 forintot ért, mint egy napja, de csak a nap végi felhúzás mentette meg a mínusztól.
Az átlagnál jobban szerepeltek a gyógyszerpapírok a zárás előtti felhúzás miatt: az Egis 1,6 százalékkal drágult, a Richter viszont 0,11 százalékot veszített értékéből.
Amerikában a Fed tegnap a kamat szinten tartásáról döntött, a mai nap jórészt a kommentárokról szólt. A jegybank elismerte, hogy nőttek az inflációs kockázatok az utóbbi időben, ugyanakkor a gazdasági növekedésre kisebb hangsúlyt kíván fektetni a jövőben. A Fed az infláció elszabadulását elsősorban a tartósan magas olaj- és élelmiszeráraknak tudja be.
Ma délután közölték az Egyesült Államokban a gazdasági növekedés első negyedéves felülvizsgált adatát, mely meglepően kedvező lett: a statisztika alapján az ország gazdasága 1 százalékkal nőtt az év első három hónapjában. Ezenkívül a személyes kiadások indexe is ma jelent meg, mely a vártnál szintén kedvezőbb lett. Az elemzők arra számítottak, hogy 2,1 százalékkal fog nőni a személyes kiadások volumene, ezzel szemben 3,6 százalékos volt a növekedés.
A vezető nyugat-európai indexek jókora eséssel teljesítették a mai napot: délután a CAC 40 1,85 százalékos mínuszban volt, az FTSE 1,33 százalékot bukott a nap második felére, míg a DAX 1,74 százalékkal esett vissza.
A Wall Street legfontosabb mutatói szintén jelentős eséssel kezdtek ma a tegnapi javulás után. A Dow Jones ipari index 1,42 százalékot veszített az első néhány óra alatt, a Standard & Poor's 1,53 százalékkal gyengült, míg a Nasdaq 2,17 százalékot bukott a nyitás után. Az eséshez hozzájáruzlt az is, hogy délutánra több mint 3 dollárral emelkedett az olaj világpiaci ára, a magyar tőzsdezárás után 137,61 dollárba került egy hordó nyersolaj.