A hitelválság Európát is utolérte, sorra kerülnek bajba a pénzügyi cégek a kontinensen. Ennek köszönhetően itthon is az OTP bukott nagyot, pedig egy lehetséges lengyelországi egyesülést pletykálnak a bankkal kapcsolatban. A reggeli pozitív kezdés után néhány óra alatt a Mol is mínuszba esett. Délután az MNB Monetáris Tanácsa dönt a kamatról, de várhatóan nem változtatnak a szinten.
A BUX délelőtt 19 005 ponton állt, ez 2,05 százalékkal volt alacsonyabb a pénteki értéknél. A részvényforgalom nem volt kimondottan magas, az első néhány órában 2,8 milliárd forint cserélt gazdát a piacon. A vezető papírok közül az OTP bukott nagyot, a bank részvényei 2,86 százalékos esés után 6319 forintot értek délelőtt. A piaci pletykák szerint az OTP Lengyelországban terjeszkedne: egy lengyel gazdasági lap szerint részvénycseréről állapodhatnak meg a PKO BP bankkal, ez pedig az első lépés lehet az esetleges felvásárlás felé. Eközben a Moody's leminősítette a bank szlovák leányvállalatát, mivel úgy vélik, hogy a szlovákiai érdekeltség eladásából fedezné az OTP terjeszkedését.
A Mol reggel még pluszban nyitott, majd délelőttre visszaesett. Néhány óra után 15 270 forinton állt az olajcég árfolyama, ez 2,12 százalékkal maradt el a péntekitől. A Magyar Telekom a nyitás után korrigálta pénteki szárnyalását, 0,98 százalékos esés után 806 forintot értek a távközlési papírok.
Mínusszal kezdtek a gyógyszeripar képviselői is ma reggel: az Egis 0,43 százalékkal lett olcsóbb, míg a Richter 0,97 százalékos esés után 30 700 forintot ért.
A forint délelőtt meredeken gyengülni kezdett az euróval szemben, főleg a dollár erősödése rántotta vissza a magyar devizát. Az amerikai fizetőeszköz annak köszönhetően erősödik, hogy a hírek szerint a demokraták és a republikánusok tegnap megállapodtak a 700 milliárd dolláros mentőcsomagról. Délelőtt 242,58 forintot kellett fizetni egy euróért, miközben pénteken még 239,70 körül állt az árfolyam.
Zuhanásba kezdett az olaj ára is a világ árutőzsdéin: délelőtt 103,27 dollárt kellett adni egy hordó nyersanyagért, ez 3,62 dollárral maradt el a pénteki ártól.
Délután több fontos makroadat is megjelenik, itthon pedig az MNB kamatdöntésére koncentrál a piac. A Monetáris Tanács várhatóan nem fog változtatni a 8,5 százalékos kamatszinten. Az Egyesült Államokban ma közlik a személyes bevételek és kiadások augusztusi alakulását, melyek az infláció és a gazdasági növekedés szempontjából is fontosak. Az elemzők arra számítanak, hogy 0,2 százalékkal emelkednek majd a bevételek a tengerentúlon, a kiadások hasonló mértékben emelkedhetnek.
A részvénypiacok Nyugat-Európában is eséssel kezdtek ma reggel, szinte minden vezető index 2,5 százalék feletti mínuszban volt.