9394 ponton állt a keddi kereskedés második felében a tokiói tőzsde Nikkei 225 indexe, ez 2,03 százalékkal volt alacsonyabb a hétfői záróértéknél. A hongkongi Hang Seng eközben 0,52 százalékkal esett vissza, a Shanghai Composite viszont 0,73 százalékkal erősödni tudott. 1,01 százalékos volt a mínusz a dél-koreai tőzsdén, a tajvani piac vezető indexe pedig 1,06 százalékot veszített értékéből.
A befektetők az utóbbi hetekben folyamatosan hajtották felfelé a részvényárakat, ugyanis arra számítottak, hogy novemberi ülésén majd a Fed az amerikai gazdaság ösztönzése mellett dönt és még lejjebb viszi a kamatot. Ez viszont egy esetleges W-alakú recesszió rémét vetíti előre.
A japán tőzsde a hétfői szünnap után esett szokatlanul nagyot. A legnagyobb probléma továbbra is az erős jen, hiszen a nemzeti deviza folyamatosan 15 éves csúcsa környékén tartózkodik a dollárral szemben. Ráadásul kedden a pénzügyminiszter elutasította azokat a feltételezéseket, melyek szerint a kormány ismét beavatkozna a piacon a jen gyengítése érdekében.
A kínai hatóságok kedden felszólították az ország hat legnagyobb bankját, hogy emeljék meg a kötelező tartalékráta mértékét. Ezzel a lépéssel a hitelezés visszafogásán keresztül próbálják csökkenteni az inflációt és az ingatlanárakat anélkül, hogy közben a gazdaság letérne a kilábalás útjáról. Szakemberek szerint a mostani lépés egyértelmű üzenet a kereskedelmi bankoknak, hogy a jegybank igyekezni fog kordában tartani a hitelezést.
A befektetők egy része most is kivárásra játszik, főleg a héten megjelenő fontos amerikai vállalati jelentések előtt nem akarnak belevenni a részvényekbe. A napokban közli harmadik negyedéves számait például az Intel, a JP Morgan és a General Electric is.
mfor.hu