8726 ponton fejezte be a hét első napját a tokiói tőzsde Nikkei 225 indexe, ez két százalékkal volt magasabb a múlt pénteki értéknél. A hongkongi Hang Seng eközben a nap második felére 1,84 százalékkal ugrott feljebb, míg a Shanghai Composite 0,79 százalékos pluszban állt. 2,01 százalékkal erősödött a dél-koreai Kospi index, míg a tajvani piacon 0,95 százalékos volt a javulás.
A hangulatot két tényező táplálta főleg: a pénteken megjelent adatok tanulsága szerint az amerikai munkaerőpiac mégsincs olyan rossz helyzetben, mint amire korábban számítottak a pesszimista szakemberek. Júliusban az amerikai gazdaságban 163 ezer új munkahely keletkezett, miközben az elemzők előzetesen 100 ezer friss állásra számítottak. Emellett az ISM nem-feldolgozóipar indexe kismértékben emelkedett az adatok tanulsága szerint, ez pedig szintén arra utalhat, hogy Európával ellentétben az amerikai gazdaság elkerülheti a recessziót. Emellett továbbra is az hajtja a befektetők vásárlókedvét, hogy a pletykák egyre erősebbek azzal kapcsolatban, hogy az EKB a jövő hónapban elkezdhet spanyol és olasz kötvényeket vásárolni.
Természetesen a fentiek miatt ma is elsősorban a jelentős európai kitettséggel rendelkező vállalatok voltak a nap nyertesei a tengerentúlon, Hongkongban például az Esprit Holdings divatcég papírjai 4,91 százalékkal erősödtek, míg az HSBC 4,05 százalékot tudott javítani. Kedvező második negyedéves számokat tett közzé múlt pénteken a Toyota, így a japán autógyár részvényei 2,28 százalékkal drágultak. Hasonló okok miatt 6,43 százalékos szárnyalást produkált az Isuzu, mely megduplázta negyedéves profitját. A többi japán autógyárnak is jó napja volt, hiszen a Mazda 5,62 százalékkal ért többet, mint pénteken, míg a Subaru gyártója, a Fuji Heavy Industries 5,24 százalékkal lódult meg.
Hongkongban az energiacégeknek is jó napjuk volt: a Cnooc 2,74 százalékkal tudott feljebb kapaszkodni, míg a China Petroleum & Chemical Corp. 3,86 százalékkal emelkedett. A japán Inpexnek is jó napja volt, 4,21 százalékkal drágult.
mfor.hu