A pénzügyi szektor problémáinak enyhülésével egyre inkább a reálgazdasági problémák kerülnek előtérbe, szinte minden elemző arra számít, hogy a közeljövőben recesszióba süllyed majd az amerikai gazdaság. A jegybank elnöke most a recessziót rövidítené le egy újabb mentőcsomaggal, hogy minél előbb újra növekedési pályára állhasson a gazdaság.
Ben Bernanke Fed-elnök a Kongresszus Költségvetési Bizottsága előtt beszélt egy lehetséges újabb állami mentőcsomagról, melyet a demokraták is támogatnak. A jegybank elnöke szerint a következő néhány negyedévben az amerikai gazdaság gyenge lesz, azonban a recesszió lerövidíthető egy mentőcsomaggal. Így a Kongresszus el tudná érni, hogy az Egyesült Államok gazdasága hamarabb magához térjen.
Bernanke arról nem beszélt, mekkora lehetne az újabb csomag, szerinte ez a Kongresszustól függ, illetve a program pontos intézkedéseiről is a képviselőknek kell megegyezniük. Annyit mindenesetre elmondott, hogy jelentős csomagra gondolt. Az amerikai gazdaságot elsősorban a lakáspiac, a pénzügyi piac, és a hitelezés gyengeségei sújtják.
A legtöbb elemző arra számít, hogy az idei év végén, illetve 2009 elején csökkenni fog az amerikai gazdaság teljesítménye, így a recesszió klasszikus fogalma is megvalósul majd. A közgazdászok ugyanis akkor beszélnek recesszióról, ha egy gazdaság egymást követő két negyedévben negatív teljesítményt nyújt. Sok szakember szerint már a harmadik negyedévben is negatív lesz az amerikai gazdaság teljesítménye.
"A gazdaság súlyos lassuláson megy keresztül. Az, hogy ezt most recessziónak nevezzük, vagy sem, mellékes" - vélekedik Bernanke. Néhány előrejelzés szerint a munkanélküliség a mostani 6,1 százalékról 7,5 százalékra emelkedhet 2009 közepére.
A Fed elnöke szerint az élénkítő csomagot jól kell időzíteni, célzottan kell élénkíteni a gazdaságot. Szerinte fontos, hogy a programnak hosszútávú pozitív hatásai is legyenek az amerikai államháztartási hiányra, mely az utóbbi időben rekordmagasságba emelkedett.
A Kongresszus republikánus csoportjának szóvivője Nancy Pelosi szerint a második csomag 150 milliárd dollár értékű lehet, a demokraták viszont kétszer ekkora segítséget szeretnének. A második csomagtól azt várják a szakemberek, hogy segít majd a munkanélkülieken, a vállalkozókon, illetve azokon, akik hitelt vettek fel.