Az elmúlt napokban meglehetőse n halovány teljesítményt nyújtó tengerentúli piacoknak a Fed elnöke adott kedden lendületet, miután a szenátus banki bizottsága előtt úgy vélekedett, hogy 2009 végére ismét növekedésnek indulhat a gazdaság.
Az elmúlt napok recessziós pánikhangulatának vetett végett kedden Ben Bernanke, amikor az amerikai szenátus banki bizottsága előtt arról beszélt, hogy a jelenlegi gazdasági terveket végrehajtva z idei évvel véget is érhet az amerikai recesszió. A Fed elnöke emellett arról is szólt, hogy a jelentősebb amerikai bankokat nem szükséges államosítani, azok egyébként is életképesek. A beszédet követően a bankrészvények kilőttek, de más – főként a mostani recessziós környezet sújtotta – ágazatokban is erőteljes emelkedés volt.
A Dow Jones index az előző záró értékét több, mint 230 ponttal meghaladva 3,3 százalékkal emelkedett. Ennél is jobban, 4 százalékkal ugrott meg az S&P 500-as mutató. A Nasdaq technológiai piac is átvette az optimista hangulatot, és 1440 pontos értéket elérve 3,9 százalékos pluszban volt a kereskedés végénél.
A jelentések szerint hat napos lejtmenet után érthető volt ez a pozitív tendencia: a részvények túl olcsóvá váltak már, a Standard & Poor’s 500 mutatóban szereplő részvények P/E-je viszonylag a legolcsóbbnak mondható 1986. óta. Az emelkedést a kiskereskedelmi cégek várakozásoknál jobb eredményei támogatták(például a Home Depot-é), de a Citigroup árfolyama is 4 százalékkal erősödött miután államosítását megkérdőjelező hangok érkeztek a pénzvilágból. Híre ment, hogy a második legnagyobb amerikai bank, a JPMorgan Chase a folyó negyedévre már határozott nyereségről számol be, részvénye ez időre 14 százalékkal drágult.
Némileg beárnyékolja a mai emelkedést, hogy a kereskedést megelőzően még borús makrogazdasági adatok láttak napvilágot. A Conference Board által számított fogyasztói bizalmi index februári értéke minden eddiginél nagyobb pesszimizmusról tanúskodik az USA-ban. Az index 25 pontra csökkent februárban a januári (már történelmi mélypontnak számító) 37,7 pont után. A csökkenés a várakozásokat is alaposan alulmúlta, előzetesen ugyanis az elemzők 35,5 pontot prognosztizáltak. Hasonlóan gyenge lett az S&P Case-Shiller ingatlanpiaci árindex, mely szerint decemberben a 20 legnagyobb amerikai városban 18,5 százalékkal zuhantak az ingatlanárak az egy évvel korábbi szinthez képest.