3p

Eséssel zártak a New York-i tőzsdeindexek, miután Ben Bernanke mai beszédében a gazdaság lassabb kilábalását vetítette előre.

Csökkenéssel zártak szerdán a New York-i értéktőzsde vezető mutatói. A 30 vezető iparvállalat DJIA indexe 80,34 ponttal, azaz 0,66 százalékkal 12109,67 pontra csökkent.  Az S&P 500-as mutató 8,38 ponttal, 0,65 százalékkal 1287,14 pontra esett. A technológiai részvények Nasdaq Composite mutatója 18,07 ponttal, 0,67 százalékkal mérséklődött és 2669,19 ponton zárt.

Az indexek a nap nagy részében stagnáltak, és az esti Fed döntést, illetve a kamatdöntést követő kommentárt várták a befektetők. A kamatdöntés ugyan nem okozott meglepetést, hiszen a várakozásoknak megfelelően a Fed nem változtatott az irányadó kamatszinten, azt rekordalacsony, 0,0 és 0,25 közötti szinten tartotta, ahol már 2008 vége óta áll.

A részvényárak még erre a hírre sem mozdultak, sőt a kamatdöntés után kiadott közleménynek arra a részletére, hogy a válságból való kilábalás továbbra is mérsékelt ütemben zajlik, ám "valamivel lassabban", mint amire korábban számítani lehetett. Ráadásul a Fed minden fontosabb makroadat kapcsán rontott az előrejelzésén.

A Fed elnök, Ben Bernanke szavai azonban már inkább pesszimizmust váltottak ki. A vártnál lassabban halad az amerikai gazdaság talpra állása, igaz a gátló tényezők ideiglenesnek látszanak - jelentette ki a jegybank elnöke. Hivatkozott – az eddig marginális problémaként kezelt – magas energia és élelmiszerárakra, ennek következtében ugyanis a fogyasztók vásárlóereje csökkent. Rontotta a helyzetet a tavaszi japán természeti katasztrófa is. A Fed elnöke ugyanakkor rámutatott arra, hogy a benzinárak csökkenésnek indultak és a katasztrófa hatásai megszűnőben vannak, ezért a következő negyedévben növekedés várható.

Úgy vélekedett, az európai illetékesek tudatában vannak annak, hogy "hihetetlenül fontos" megoldást találni a görög likviditási válságra, mielőtt az megfékezhetetlenné válik. Figyelmeztetett rá, hogy hatalmas ára lesz annak, ha a görögök ellenállása és az európai vezetők ellentétei miatt kudarcot vall a rendezés.

Csalódást keltett, hogy nem jelzett újabb jegybanki beavatkozást, sőt előre láthatólag nem hosszabbítja meg a június végén lejáró, összesen 600 milliárd dollár értékű mennyiségi enyhítési programját és újra jelezte: nem értékesíti 2,832 ezer milliárd dolláros értékpapír-portfolióját, továbbá annak hozamait újabb kincstárjegyek vásárlására fordítja.

Bernanke szerint a Fednek több eszköze is van arra, hogy tovább ösztönözze a gazdaságot, de elismerte, hogy ezek közül néhányat még sosem próbáltak ki.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!