9101 ponton fejezte be a hétfői kereskedést a tokiói tőzsde Nikkei 225 indexe, ez 2,13 százalékkal volt alacsonyabb a múlt pénteki záróértéknél. A hongkongi Hang Seng a nap végére 3,82 százalékot bukott, míg a Shanghai Composite 3,71 százalékos mínuszban zárt. A többi jelentős piacon sem volt menekvés: a dél-koreai Kospi a zárásig 3,82 százalékkal gyengült, és a tajvani tőzsde vezető indexe is szinte hajszálra ugyanennyit bukott.
Elsősorban az Egyesült Államok pénteki leminősítése indította be ismét a félelmeket a piacon, de emellett a befektetők továbbra is aggódnak az eurózóna perifériás országai miatt is. Ezek mellett már a múlt héten megmutatkoztak a hosszútávú kilátásokkal kapcsolatos pesszimizmus jelei, egyre többen tartanak attól, hogy egy újabb recesszió jön a világgazdaságban.
Az ázsiai piacokon főleg a bankok voltak komoly nyomás alatt: az HSBC 3,85 százalékot bukott a nap végére, a Sumitomo Mitsui Financial 2,24 százalékos mínuszban zárt, míg a Shinsei Bank 4,35 százalékkal szakadt be Tokióban. Ausztráliában viszont néhány pénzintézet így is felülteljesítő volt, a Commonwealth Bank of Australia például megúszta a napot 1,3 százalékos buktával.
A bankok mellett az exportra termelő vállalatok voltak a hétfői nap vesztesei a tőzsdéken: az Esprit Holdings 4,88 százalékos mínuszban zárt a romló gazdasági kilátások hatására, a Honda Motors 3 százalékot bukott, míg a Kia Motors több mint négy százalékos zuhanásban is járt napközben.
Amerika leminősítése a részvénypiacok helyett ismét az arany és a svájci frank felé irányította a befektetők figyelmét. A nemesfém jegyzése reggel 1714 dolláron állt, míg a frank ismét 1,10 alá kapaszkodott az euróval szemben. Az olaj ára azonban beszakadt, a jelek szerint onnan is menekülnek a befektetők. A Brent majdnem 3 százalékos esés után 106,18 dollárt ért hordónként, míg a WTI 83,45 dollárba került, ami majdnem 4 százalékkal volt alacsonyabb, mint pénteken.
mfor.hu